back to top

3 najpoznatije kuće u Mostaru

Najposjećenije kuće u regiji koje odišu tradicijom i kulturom jednog perioda.

Muslibegovića kuća

U blizini Karadžoz-begove džamije nalazi se jedna od mostarskih kuća koja predstavlja svakodnevni život za vrijeme osmanskog perioda u Mostaru. Riječ je o Muslibegovićevoj kući

Sagrađena je u drugoj polovini 18. stoljeća. Sve do danas sačuvan je njen autentičan dizajn.

U kući možete pronaći  originalne dokumente, porodični nakit, posuđe, porodičnu biblioteku čak i ručno pisani primjerak Kur’ana. Jedan od izloženih porodičnih dokumenata je sultanov ferman o imenovanju jednog od Muslibegovića za imama džamije.

Kuća koja je bogata tradicijom

Muslibegovića kuća sastoji se od prizemlja,sprata i dvorišta. Avlija je ograđena visokim zidom što je karakteristično za kuće iz osmanskog perioda. Postoje dvije avlije selamluk (muška avlija) i haremluk (ženska avlija).

Osim što je nacionalni spomenik, Muslibegovića kuća pruža i usluge hotela. Hotel ima dvanaest opremljenih soba koje su uređene u tradicionalnom bosansko-otomanskom stilu.

Na portalu Expedia Muslibegovića kuća 2010. godine je uvrštena u top 10 najboljih svjetskih hotela.

Muslibegovića kuća

Bišćevića kuća

Na desnoj obali rijeke Neretve posebnu pažnju privlači stara Bišćevića kuća koja datira iz 1635.godine.

Nalazi se u istoimenoj Bišćevića ulici u Mostaru.Zbog njenog ćoška, označava jednu od najsmjelijih objekata iz osmanskog perioda.

Ćošak kuće se nalazi iznad Neretve, čuvaju ga dva visoka kamena stuba. Kuća je ukrašena orijentalnim motivima.

Divanhana je očuvala izvorni otomanski stil. Dvorište je tradicionalno podijeljeno na selamluk (dio gdje se pozdravalja i svi mogu ući) i haremluk ( dio gdje ulaze samo pozvani).

Haremluk je ograđen visokim zidom iz tri razloga. Prvi razlog je zbog jakog vjetra, a drugi da u ljetnom periodu posluži kao zaštita od sunca. Treći razlog je zbog zaštite žene i njene privatnosti.

U dvorištu su također i kuhinja i toalet. Bišćevića kuća ima dva sprata. Prvi sprat je privatni dio kuće a drugi sprat je muzej. 

Bišćevića kuća se spominje i u jednom dijelu narodne pjesme koja glasi:

“Igra igra Ale pehlivane

od bijele Halebine kule

do bijela ćoška Bišćevića…”

Bišćevića kuća predstavlja jednu od najsmjelijih građevina osmanskog perioda

Kajtazova kuća

Jedna od najstarijih građevina u Mostaru zasigurno je Kajtazova kuća. Prema nekim izvorima smatra se da je izgrađena prije Starog mosta. Nalazi se u mostarskom naselju Luka, u blizini Starog grada.

Prvi vlasnik kuće bio je mostarski kadija koji je došao iz Turske. U blizini kuće nalaze se ostaci kadijine kule koja je korištena kao zatvor.

Prema njenim sadašnjim vlasnicima, prvi vlasnik kuće imao je četiri žene i sačuvani dio kuće je bio samo za njih. Kao i u prethodnim kućama, sačuvani su skoro svi tradicionalni predmeti i namještaj.

Kajtazova kuća je izgrađena čak prije Staroga mosta

Popularno danas