U Garden city hotelu Konjic jutros su započele aktivnosti učesnika radionice “Procjena rizika od strane policijskih službenika”. Radionica se održava u oviru projekta „EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije u BiH“ a koji se realizuje u okviru programa IPA 2 pretpristupne podrške Evropske unije (EU) u saradnji Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BIH, Gender Centrom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Gender Centrom Vlade RS.
U okviru ovog projekta pokrenut je niz aktivnosti koji se odnosi na policijsko postupanje nakon nasilja u porodici, kazao je za radiokonjic.ba voditelj projekta „EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije u BiH“ Adnan Kadribašić.
“Razgovarat ćemo o uvođenju metoda procjene rizika, ne od nasilja već od ekskalacije i ponavljanja nasilja u porodici. Govorit ćemo o uvođenju jednog od novih standarda utvrđenog Istanbulskom konvencijom o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici koji je dominantan i postoji u većini zemalja Evrope, postoji već u RS-u i zemljama regije. Danas razgovaramo o svim rizicima, ali i iskustvima svih policijskih službenika i službenica iz svih kantona FBIH” – kazao je Kadribegović dodajući da sve postojeće analize pokazuju da procjena rizika ima potencijal da spriječi ponavljanje nasilja u porodici.
“Sve postojeće analize pokazuju da procjena rizika može spriječiti ponavljanja nasilja u porodici, a svjedoci smo svih potencijalnih mogućih posljedica koje nasilje u porodici ostavlja uključujući ubistva žena i samoubistvo muškaraca. Danas i sutra ćemo razgovarati šta znači procjena rizika, zbog čega je bitna, ali i o izmjeni Pravilnika koji Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova planira da usvoji kako bi dali instrument policijskim službenicima da provode procjene rizika”- naveo je Kadribašić.
Važno je prepoznati nasilje nad ženama kako bi žene dobile pravovremenu zaštitu, istaknula je Majda Halilović, voditeljica Odjela za istraživanje u nevladinoj organizaciji “Atlantska inicijativa.”
“Važno je da ova tema bude adekvatno zastupljena unutar našeg sistema, važno je da redovno imamo edukacije o nasilju u porodici jer nasilje pogađa veliki broj žena i iz tog razloga je bitno da žene dobiju pravovremenu zaštitu u kontaktu sa sistemom. Glavni uzrok sve više zastupljenog femicide je neravnopravnost spolova. Važno je pravovremeno prepoznati nasilje i rizike koji dovode do ekskalacije nasilja”– istaknula je Halilović.
Radionica, na kojoj učestvuje i članica Udruženja žena “Nera” iz Konjica, svoj rad okončaće sutra, 16.02.2024., zaključnim razmatranjem.
radiokonjic.ba
15.02.2024.
amila@radiokonjic.ba