IZVJEŠTAJ: Poraz Rođenih na Grbavici

Fotografija preuzeta sa Radiosarajevo.ba

Velež je sinoć na sarajevskoj grbavici poražen od Željezničara rezultatom 2:0, u utakmici u kojoj su mostarski Crveni još jednom pružili daleko manje od svojih realnih mogućnosti. Rođeni su tako propustili još jednu priliku da uhvate priključak s vrhom tabele.

Željezničar je od samog početka pritisnuo zadnju liniju Rođenih, pokušavajući da preko ofanzivnih krila Santosa i Amoaha dođe do brzog gola, no Veležova odbrana je uglavnom uspijevala spriječiti ozbiljnije prijetnje Bogdanovićevom golu. Štaviše, Rođeni su, nakon kornera kojeg je u 37. minuti izveo Emir Halilović, došli do najozbiljnije šanse u dotadašnjem toku utakmice, Nermin Haskić se uspio osloboditi Cocalića i nesmetano uputiti udarac glavom, ali lopta odlazi preko gola Željezničara. Već u sljedećem napadu Željezničar je uzvratio skoro na isti način: Cocalić se nakon prekida našao u šansu i glavom pokušao savladati Bogdanovića, ali bez uspjeha. Na poluvrijeme se otišlo bez golova, ali s posjedom lopte debelo na strani sarajevskih Plavih.

Odmah na početku drugog poluvremena, u 50. minuti, Ikić se okliznuo, pa se Beganović našao sam pred golom Veleža, ali je oklijevao i dopustio odbrani Rođenih da interveniše. Ipak, već u sljedećem napadu Željezničar je došao do vodstva. U 51. minuti, Beća pronalazi brzonogog Amoaha, kojeg Veležova odbrana ne uspijeva sustići te on rutinski pogađa mrežu Veležovog gola za vodstvo Željezničara. Amar Osim pokušao je izmjenama unijeti više energije u vezni red i napad Rođenih, koji u nastavku jesu nešto češće bili na polovini domaćina, ali bez pravih prilika. Uostalom, jedini šut Rođenih u okvir gola desio se tek u 73. minuti utakmice, kada je lopta koju je uputio Barou jedva došla do golmana Muftića. Željezničar je do kraja utakmice bez previše problema čuvao stečenu prednost, da bi u sudijskom vremenu Amoah izborio jedanaesterac koji u konačnih 2:0 za Plave pretvara Nedim Mekić.

Uglavnom, još jedno blijedo izdanje Rođenih, uz anemičnu i besplodnu igru kakva je viđena i u nedavnom gradskom derbiju. Nakon utakmice, Amar Osim je, pored ostalog, izjavio: ,,Fin ambijent između dva velika kluba i meč je protekao u najboljem redu. Željo je zasluženo pobijedio. Oni su uradili nešto, a mi ništa. Pokušali smo u drugom poluvremenu da kontrolišemo i sebe i gol, ali to je bilo teško očekivati na podlozi na kakvoj nismo navikli da igramo… Sada nam slijedi utakmica s Leotarom koji je danas slavio.

FK Željezničar Sarajevo – FK Velež Mostar 2:0   (Amoah 51’, Mekić 90+2’p)

FK Željezničar: Muftić, Malić, Kosorić, Cocalić, Hodžić, Štilić (Bekrić), Santos (Vego), Beganović (Haračić), Beća (Mekić), Galić, Amoah

FK Velež: Bogdanović, Bajrić, Zeljković, Anđušić (Barou), Ovčina (Pantelić), Haskić (Blagojević), Gosto (Dejanović), Hasanović, Ikić, Halilović (Vehabović), Zajmović

izvještaj: poraz rođenih na grbavici
Kopiranje i preuzimanje sadržaja bez prethodne dozvole autora ili navođenja izvora nije dozvoljeno. Kontaktirajte nas na: media@fkvelez.ba