Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Izlijevanje fekalnih voda iz cijevi u blizini kolektora
Konjic

Izlijevanje fekalnih voda iz cijevi u blizini kolektora

21/02/20234 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Obilne padavine uzrokovale pucanje cijevi sa fekalnim vodama, ali i problem sa vodosnabdijevanjem na Boračkom jezeru

Prije nešto više od mjesec dana, u blizini kolektora na Drecelju, došlo je do razdvajanja cijevi kroz koje, između ostalog,  idu i fekalne vode. Vidljivo je i oštećenje obalnih stubova, o čemu smo razgovarali sa direktorom JKP Vodovod i kanalizacija d.d. Konjic Tarikom Muhibićem.

Izlijevanje fekalnih voda iz cijevi u blizini kolektora
Tarik Muhibić, direktor JKP Vodovod i kanalizacija d.d. Konjic

O problemu izlijevanja fekalnih voda iz cijevi na Drecelju, direktor JKP Vodovod i kanalizacija d.d. Konjic Tarik Muhibić kaže:

„17.januara, kada su bile obilne padavine, došlo je do podlokavanja obalnih stubova u mjestu Drecelj ispod sabirnih kuća, što je onda dovelo i do urušavanja čelične konstrukcije koja služi za prijenos komunalnih instalacija, fekalnog glavnog gradskog kolektora DN 450mm, vodovodnih ali i neidentifikovanih instalacija koje nisu u našoj nadležnosti niti upravljamo sa njima. Zbog tog razdvajanja cijevi fekalne vode se trenutno izlijevaju u Neretvu odnosno u ušće između potoka i Neretve.“

Govoreći o rješenjima pomenutog problema, naredni korak je prespajanje instalacija a dugoročno rješenje zahtjeva doradu projektne dokumentacije.

                „Mi ćemo prioritetno izvršiti prespajanje tih instalacija i to je privremeno rješenje, a u toku je izrada dugoročnijeg rješenja u saradnji sa gradskom upravom. Radi se na projektnoj dokumentaciji i produženju betonskih obalnih stubova, a nadamo se da će to veoma brzo biti realizovano. Jedan  dio projektne dokumentacije je završen a jedan dio ćemo doraditi, betonski obalni stubovi će se produžiti čime će se čelična konstrukcija vratiti na adekvatno mjesto što je i dugotrajno rješenje. Pojasniću i da samom izgradnjom tih obalnih stubova matica vodotoka iz potoka ne bi mijenjala svoje smjerove i ne bi došlo do daljnjeg ispiranja obalnih stubova i urušavanja kolektorske mreže.“

Izlijevanje fekalnih voda iz cijevi u blizini kolektora
Izlijevanje fekalnih voda u blizini kolektora

Budući da se ovaj incident desio još  polovinom januara, pitali smo zbog čega se na sanaciju čeka toliko dugo.

                „Zbog maksimalne kote jezera se nije moglo pristupiti sanaciji, ni izradi ni samom  tom cjevovodu jer je bila maksimalna kota jezera. Povlačenjem jezera i uvidom u problem, pristupili smo navbavci materijala neophodnog za njegovo reješenje, pa ćemo u narednom periodu izvršiti i privremeno prespajanje fekalnog kolektora. “ pojasnio je direktor Muhibić.

Izlijevanje fekalnih voda iz cijevi u blizini kolektora
Zbog maksimalne kote jezera, nije se moglo ranije pristupiti sanaciji

Januarske padavine su osim pomenutog problema, dovele i do problema sa vodosnabdijevanjem na Boračkom jezeru, poručio je direktor JKP ViK d.d.Konjic:

                „Imamo problem sa vodosnabdijevanjem na Boračkom jezeru gde je došlo do urušavanja sanitaronog cjevovoda. To je gravitacioni vod za Boračko jezero. Naša tehnička služba je ovih dana stalno angažovana na rješenju tog problema odnosno vraćanju primarnog cjevovoda u funkciju. Trenutno na toj lokaciji radi potisni cjevovod odnosno pumpna stanica zbog nemogućnosti dotoka gravitacione vode. “

Većina domaćinstava na Boračkom jezeru posjeduje septičke jame za čije pražnjenje se angažuje JKP Vodovod i kanalizacija d.d. Konjic. Direktor ovog javnog preduzeća pojašnjava način pražnjenja tih jama, te negira informacije da se  sadržaj iz septičkih jama izlijeva u kanjon Neretve.

                „Mi s tim nismo upoznati. Sadržaj svake septičke jame koju iscrpa naša tehnička služba, dovozi se na uređaj odnosno na prečistač grada Konjica, izlije na ulazno okno i ide na prečišćavanje kao i ostale fekalne vode. Uređaj za prečišćavanje otpadnih voda grada Konjica radi u punom kapacitetu. Sva fekalna otpadna voda koja dođe, tu se i prečisti . Mi uredno radimo monitoring svaki mjesec, nalazi su nam uredni ali i dostupni javnosti. Ništa ne krijemo.“

Sakupljanjem i adekvatnim tretmanom otpadnih voda, smanjuju se značajne količine sirove otpadne vode koja se ispušta u vodene tokove. Kao direktna posljedica tretmana očekuje se smanjenje patogenih organizama i zagađivača, čime se smanjuje šansa za obolijevanje uslijed konzumiranja vode, navodnjavanja usjeva ili direktnog kontakta. Tretiranjem otpadne vode smanuje se nivo zagađenja koji se ispušta u rijeke Neretvu, a to bi trebalo imati pozitivan uticaj na javno zdravlje, što je i navedeno u jednom od Zahtjeva za obnovu okolinske dozvole za uređaj za tretman otpadnih voda Konjic.

radiokonjic.ba

21.02.2023.

amra@radiokonjic.ba

radiokonjic.ba

Preporučeni članci

  • U selu Ribići danas završen projekat “Moj okoliš-moja budućnost”
  • Rezultati glasanja iz Konjica, izvor CIK BiH
  • Isplaćene novčane podrške poljoprivrednicima u Federaciji BiH
  • Konjičani u 2023. godini u kladionice ukupno uplatili 16.350.789,17 KM

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

Održana prezentacija projekta “Konjic održiva turistička destinacija”

28/03/2024

Održana redovna izvještajna Skupština Udruženja penzionera/umirovljenika Konjic

27/03/2024

Ministarstvo odbrane BiH raspisalo oglas za prijem 400 kandidata u profesionalnu vojnu službu u činu vojnika OS BiH

27/03/2024

Dino Ahmetović: Poliglota iz Čelebića

26/03/2024
Najnovije

Općina Prozor – Rama • Konačna lista studenata koji zadovoljavaju uvjete natječaja za dodjelu stipendija za akadmesku 2025./26. godinu

15/06/2026

MUP HBŽ: 25 prometnih nezgoda u proteklih tjedan dana

15/06/2026

Hoće li i rudnik Tušnica završiti u rukama Kineza?

15/06/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Općina Prozor – Rama • Konačna lista studenata koji zadovoljavaju uvjete natječaja za dodjelu stipendija za akadmesku 2025./26. godinu

MUP HBŽ: 25 prometnih nezgoda u proteklih tjedan dana

Hoće li i rudnik Tušnica završiti u rukama Kineza?

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.