Zmajevi pružili osjećaj i vjeru da mogu biti konkurentni u nastavku

Europsko prvenstvo 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj je rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine započela porazom od Švedske sa 30:18 u Bratislavi, a jednako tako i Europsko prvenstvo u Njemačkoj, gdje smo opet na startu izgubili od aktualnog europskog prvaka Švedske sa 29:20.

U SAP Areni (Mannheim) su naši odigrali solidnih oko 45 minuta (imali smo u tim trenucima 19:16 zaostatak) u kojima su pokazali da se imamo čemu nadati u predstojeće dvije utakmice sa Nizozemskom i Gruzijom, odnosno podignuli svoje samopouzdanje poslije poražavajućih nastupa u Švicarskoj. Očito je da sa kratkim rosterom i igranjem utakmica dan za danom Zmajevi nisu ni mogli bolje izgledati na Yellow Cupu. Igra protiv Švedske nije za podizanje bilo kakve nerealne euforije, ali ona pruža objektivnu nadu i to je ono što želimo u ovom trenutku: osjećaj i vjeru da možemo biti konkurentni u nastavku.

Osim naše najveće snage u kvaliteti i iskustvu kapetana Mirsada Terzića, Benjamina Burića i Marka Panića, individualno vrijedi izdvojiti rolu pivota Adina Faljića koji je izvrsno surađivao s bekovima i bio naš napadački najefikasniji igrač sa 4 pogotka. Ponekad su Zmajevi s bekovskih pozicija šutali bez izrađenih akcija. Imali smo čak više šuteva na gol nego Švedska (44:41), ali je efikasnost našeg šuta bila 45 posto u odnosu na švedskih 71 posto. Nešto slabiji protivnici, bolja koncentracija i kvalitetnije odluke možda dozvole da napravimo više u sljedećim danima.

Za razliku od Bratislave gdje smo imali za sljedećeg protivnika još jednu top ekipu (Španjolska), u Mannheimu nas očekuju dvije utakmice u kojima izabranici Irfana Smajlagića mogu tražiti pobjedu/pobjede koje bi ovaj nastup učinile povijesnim. To je prvo subotnji (18 sati) dvoboj sa Nizozemskom koji će odlučivati o prolazu u drugi krug natjecanja, a gdje smo također autsajderi protiv tima koji je iznimno napredovao prethodnih godina te debitanta Gruzije s kojim ćemo igrati za drugi krug ili za prvu pobjedu na europskim prvenstvima.

Kako god, igra i pristup iz utakmice sa Švedskom bude nešto više optimizma za sljedeće utakmice Zmajeva na Euru.

Smajlagić: Odigrali smo dosta korektno

Izbornik Irfan Smajlagić je napomenuo s kakvom selekcijom smo igrali te istaknuo dio gdje je bh. tim uspio parirati.

– Gledajući rezultat, to je poraz. Međutim, igrali smo protiv europskih prvaka, ispisali su povijest rukometa. To je savršena reprezentacija, taktički potkovana, tehnički besprijekorna. Uspjeli smo u pojedinim dionicama da im pariramo, ali za pozitivan rezultat treba veći kontinuitet. Kada igrate protiv ovakve ekipe, pad od par minuta vas dovodi do minusa. Oni su kao mašine. Lijepo je igrati s njima, osjetite tu draž, ali treba preživjeti za nekakav podnošljiv rezultat. Odigrali smo dosta korektno, parirali smo u pojedinim dijelovima, ali nedostajala nam je rotacija i energija u svih 60 minuta”, kazao je Smajlagić.

Upitan Senjamin Burić

Za ionako kratak roster BiH je problem što se na početku utakmice sa Švedskom ozlijedio pivot Senjamin Burić.

– On je obnovio ozljedu koju vuče već dva – tri mjeseca. Pitanje je da li će nastupiti. Moram prihvatiti stanje kakvo jeste, prokomentirao je Smajlagić.

zmajevi pružili osjećaj i vjeru da mogu biti konkurentni u nastavku

Odlični Nizozemci

Nizozemci predvođeni izbornikom iz Švedske, Staffanom Olssonom, su na ovaj Euro krenuli pobjedom protiv debitanta Gruzije (34:29). Bila je to njihova peta pobjeda u 11. nastupu na prvenstvima, ovoga puta bez desnog beka Kaya Smitsa, njihovog najboljeg strijelca na prošlom Euru i suigrača Benjamina Burića u Flensburgu. Oni međutim i dalje imaju odličnu ekipu, sastavljenu redom od igrača iz Bundeslige te Lucom Steinsom iz PSG-a.

Wanne: Dobro je da je bilo tijesno neko vrijeme

Naši su ipak natjerali Švedsku da se u drugom dijelu malo pomuči i prelomi meč u svoju korist.

– Na kraju je to bila dobra utakmica za nas. Bosna i Hercegovina obično igra rukomet kakav ne želimo, igraju sporo cijelo vrijeme i imaju odličnog golmana u Benjaminu Buriću. Držali su utakmicu tijesnom u jednom dijelu i to je bilo dobro za nas jer će većina utakmica na Europskom prvenstvu biti takva, izjavio je lijevo krilo Švedske Hampus Wanne.

Faljić: Nizozemska je odlučujuća utakmica

Od igrača koji dolaze u bh. timu se svakako istaknuo pivot Zagreba, Adin Faljić.

– Atmosfera je bila odlična u dvorani, to smo očekivali jer je ovaj dio Njemačke prepun naše dijaspore, hvala im na tome i nadam se da će nam biti vjetar u leđa u sljedećim utakmicama i da će nas nositi do prve pobjede na Euru. Nizozemska je odlučujuća utakmica, nešto su slabiji od Švedske i mislim da tu možemo napraviti povoljan rezultat, izjavio je Faljić.

5:25

Švedskoj je trebalo 5 minuta i 25 sekundi da postigne prvi gol protiv Zmajeva.

9

Krilo Barcelone, Hampus Wanne, je postigao 9 gola protiv našeg A tima i proglašen je za igrača utakmice.

0-7

Bh. tim je sad na skoru od 0-7 na europskim prvenstvima i još uvijek očekuje svoju prvu pobjedu.