back to top

Za sedam godina u BiH broj umirovljenika će porasti za čak 100 tisuća, postajemo zemlja staraca

Bosna i Hercegovina svakodnevno gubi stanovništvo.
Prema procjenama, za manje od 50 godina ovdje će živjeti oko milijun i po stanovnika. Osim gubitka stanovništva, ugroženi su proračuni, fondovi, nedostaje radna snaga, izvještava Večernji list.

Prema izvještaju “Perspektive svjetskog stanovništva”, Bosna i Hercegovina se nalazi među zemljama koje će do kraja stoljeća značajno smanjiti broj stanovnika.

Do 2070. godine, demografski trendovi i nejednakosti dovest će do smanjenja ukupnog stanovništva za više od 50% i veće zastupljenosti starije populacije, s udjelom od preko 40% u ukupnom stanovništvu, izjavio je predstavnik UN-ovog Populacijskog fonda u BiH, John Kennedy Mosoti.

Radi snage

Cijele obitelji napuštaju BiH. Škole se zatvaraju, sela su pusta. Samo u 2021., zemlju je napustilo skoro 170.000 stanovnika. Sve to počinje imati posljedice. Svake godine broj umirovljenika u BiH raste u odnosu na broj radnika. Prema najnovijim podacima, u BiH ima 700.000 umirovljenika. Procjene pokazuju da će taj broj do 2031. godine dostići 800.000, dok se istovremeno očekuje pad radne snage.

Trenutni omjer zaposlenih naspram umirovljenika u BiH je, umjesto poželjnog 4:1, nominalno 1,1:1, a stvarno gotovo 1:1 zbog neisplaćivanja doprinosa za mirovinsko osiguranje, navodi Večernji list.

Statistika pokazuje da je broj umirovljenika od 2017. do 2022. godine porastao za 33.704, a do sada za više od 35.000. U 2017. godini 663.826 stanovnika BiH primalo je mirovinu, dok je 2022. taj broj dostigao 697.530. S obzirom na ukupan broj korisnika mirovina u BiH, uključujući i invalidske – 730.265, razlika u broju iz prije sedam godina iznosi 36.174.

U BiH nedostaje radne snage. Svjedočimo uvozu radne snage iz Turske, Indije, Nepala, Pakistana…

Odlazak u mirovinu

Sadašnji mirovinski sustavi se temelje na modelu međugeneracijske solidarnosti, u kojem radeći izdvajaju dio plate za umirovljenike, kao što su i današnji umirovljenici tijekom svoje karijere davali za umirovljenike u tom razdoblju.

Međutim, s porastom broja umirovljenika i produženjem životnog vijeka provedenog u mirovini te manjkom radne snage u mnogim zemljama, ovakav model financiranja mirovinskog sustava postat će neodrživ. U većini zemalja, uključujući i BiH, radnici neće moći pokriti mirovinske troškove, što će se nadomjestiti iz proračuna entiteta (FBiH i RS), s pesimističnim prognozama za budućnost.

Model međugeneracijske solidarnosti je postao neodrživ zbog manjka radne snage i duljeg životnog vijeka. Mnoge zemlje razmatraju produljenje dobne granice za odlazak u mirovinu. U Federaciji BiH je prije nekoliko godina pokrenuto produljenje radnog vijeka, ali inicijativa je ostala bez konkretnih rezultata.

Za sedam godina, broj umirovljenika u BiH porast će za 100.000, što čini zemlju sve starijom, objavio je Grude Online.

Izvor: ( www.grude-online.info / Mostarski.info )

Popularno danas