U Mostaru održan memorijalni karate turnir u znak sjećanja na Harisa Čamparu

Održavanjem okruglog stola u mostarskom Centru za kulturu, u subotu je otvorena dvodnevna manifestacija Memorijalni karate turnir u čast heroja obrane Sarajeva i Bosne i Hercegovine, Harisa Čampare, inače rođenog u Gacku. Memorijalni karate turnir organizira HARA Karate Academy Mostar, te Karate klub Blagaj.
O tome su na okruglom stolu govorili profesorica Jasmina Demirović, profesor Safet Kapo iz Sarajeva, Zlata Mustafić iz Karate kluba Blagaj, Almir Čampara, Harisov brat, te dr. Senad Sarić, osnivač i prvi trener HARA Karate Academy.

u mostaru održan memorijalni karate turnir u znak sjećanja na harisa čamparu

Dr. Sarić je podsjetio da je Haris Čampara bio kadetski prvak bivše Jugoslavije, dva puta juniorski prvak Jugoslavije, a 1989. godine je osvojio brončanu medalju na Europskom prvenstvu za juniore u teškoj kategoriji u Parizu.
Bio je pripadnik 111. brdske brigade Armije Republike BiH u Sarajevu. Poginuo je u obrani Sarajeva i Bosne i Hercegovine 8. lipnja na brdu Žuč. Ubrzo mu je poginuo i otac. Njegov brat Almir je kao izbjeglica završio u Švedskoj. Bio je pet puta prvak Švedske u teškoj kategoriji.
“Osnivanjem Karate kluba Terma 1983. godine, napravio sam fantastičnu ekipu, uz podršku grada i termoelektrane Gacko, tako da su naša djeca širom bivše Jugoslavije i internacionalno osvajali medalje”, naglasio je dr. Sarić, dodajući da je on, zajedno sa Zlatom Mustafić iz Karate kluba Blagaj, ponovo pokrenuo Memorijalni karate turnir Haris Čampara.

Skupu u čast rahmetli Harisa Čampare u Centru za kulturu Mostar prisustvovale su neke od istaknutijih ličnosti javnog života u BiH, među kojima je bio i nekadašnji kapetan nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, Emir Spahić.

Drugi dan Memorijala Haris Čampara 1992. – 2022. održano je takmičenje za mlade gdje je učešće uzelo 20 klubova iz 3 zemlje sa 274 prijava takmičenje

Proglašenje
Najatraktivniji takmičar
Gurzaković Armin KK Rei Ulcinj
Najuspješniji takmičari
Sivro Kemal KK Ipon Vitez
Adžem Admir KK Bugojno Bugojno sa tri osvojene zlatne medalje i Nejla Maksumić KK Mostar, Mostar

Najuspješniji klub
SKK Student Mostar
Specijalna nagrada za najuspješniju takmičarku
Emina Sipović koja je osvojila srebrenu medalju na EP u Pragu i svojim prisustvom uveličala ovo takmičenje

• Italija: Juve se oprostio od fantastičnog trojca
  • Održana Skupština RSBiH, izabran novi Upravni odbor
  • Široki Brijeg: Počelo je dobro…
  • Hoće li HDZ BiH prestati birati Srbe u županijske skupštine i gradska vijeća?
  • Zrinjski: Kad Bilbija nešto obeća…

The post U Mostaru održan memorijalni karate turnir u znak sjećanja na Harisa Čamparu appeared first on Dnevni.ba.