Srbija preživjela turske napade i napravila veliki korak ka Svjetskom prvenstvu

Igrala je Srbija zaista vrhunski u prvom poluvremenu, na kraju prve četvrtine imali su plus 15, bilo je 26:11 da bi u drugoj dioni i prednost dostigla maksimalnih plus 19, a na odmor se otišlo pri rezultatu 47:28.

Imale su naše istočne komšije u dva navrata i prednost od 21 poen razlike u drugom dijelu, no ‘‘žilavi‘‘ Turci, nošeni fantastičnom domaćom publikom se polako vraćaju u meč i u posljednjih deset minuta ulaze pri rezultatu 65:55 u korist Srbije.

Gdje su stali u trećem periodu, nastavili su u posljednjem, pa su tako Turci koševima Cedi Osmana u 37. minuti izjednačili rezultat, bilo je 71:71. Nakon toga slijedi skandalozna sudijska odluka na dvije minute do kraja kada je Nikola Kalinić dobio tehničku grešku zbog nepostojećeg prekršaja Nikole Jokića na Alperenu Sengunu, pa su Turci izjednačili na 72:72.

Uslijedio je faul u napadu Cedi Osmana, a Srbi su trojkom Nikole Kalinića došli u novo vodstvo nakon čega je Cedi Osman napravio još jedan faul u napadu. Gudurić je pogodio dva bacanja, Turci su bili neprecizni nakon čega je pogodio Nikola Jokić i tako riješio pitanje pobjednika u ovom meču.

Do pobjede ih je vodio Nikola Jokić sa 24 poena i devet skokova dok je Marko Gudurić uz 12 poena dodao i šest asistencija, a Nikola Kalinić i Vladimir Lučić su susret završili sa po 11 poena. Kalinić je imao šest skokova, a Lučić četiri uz tri asistencije.

Na drugoj strani Cedi Osman je bio najbolji sa 22 poena, šest skokova i dvije asistencije dok je Furkan Korkmaz dodao 18 poena uz tri skoka, a Alperen Sengun je susret završio sa 17 poena, tri skoka i dvije asistencije.

Turska – Srbija 72:79 (11:26, 17:21, 27:18, 17:14)

Srbija sada ima tri pobjede i isto toliko poraza baš kao i Turska, no jasno je da je ova pobjeda veoma važna, a možda bude i odlučujuća u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo.