Slavija se poslije decenije vratila u bh. elitu i slavila pobjedu u Trebinju

Košarkaši Slavije poslije više od decenije su zaigrali utakmicu prvenstva Bosne i Hercegovine i u prvom kolu savladali Leotar 80:73.

Prvi meč u prvenstvu u svakom sportu i za svaku ekipu je gotovo kao po pravilu težak, dok ekipa uhvati pravi ritam, a posebno se to može reći za ekipe Leotara i Slavije. Domaćin je dosta promijenio ekipu u odnosu na prošlu sezonu, a Slavija je promijenila i sam rang takmičenja kao što je poznato.

U prvoj četvrtini ekipe su se dosta mijenjale u vodstvu i niti jedna ekipa nije uspjela da napravi neku opipljiviju prednost, Leotar je imao +3, Slavija +2. Sokolovi su imali i dosta problema sa linije slobodnih bacanja, promašili su čak šest u prvoj dionici igre i zbog toga su i na prvu obaveznu pauzu otišli sa zaostatkom od jednog poena, 17:16.

Patile su se ekipe i u drugoj četvrtini, Slaviju su pratili problemi sa linije slobodnih bacanja i više od četiri minute su ostali bez poena u drugoj dionici igre, ali se ni tim Marka Ičelića nije previše proslavio, u istom periodu su ubacili tek četiri, te su otišli na maksimalnih +5, 21:16. Crnu rupu Slavije zatrpava Darko Damjanović poenima, a onda poslije polovičnog učinka Penave sa linije bacanja, te prve trojke na utakmici koju je pogodio Srđan Kočić Sokolovi serijom 6:0 dolaze do vodstva 22:21. Vratio je Milidragović trojku na trojku, a onda slijede dva vezana napada koja koristi Mekejl Foreman i Slavija je opet u vodstvu. Potom slijedi igra poeni za poen i nastavak uzbudljive utakmice u trebinjskoj dvorani “Miloš Mrdić”.

Finiš četvrtine pripada Slaviji koja serijom 5:0 nakon trojke Filipa Njegovanovića i poenima Ajdina Penave odlazi na svojih maksimalnih +5 na poluvrijeme, 35:30.

Srđan Kočić i Darko Damjanović su vodili Slaviju kroz treću četvrtinu i održavali prednost na pet poena, a onda poslije koša Foremana Slavija ide i na do tada maksimalnih +7, 45:38. No, nastavili su se i problemi sa linije slobodnih bacanja za goste, dok su domaći manje-više sigurni sa linije bacanja, te Nedeljko Košanin sa linije bacanja dovodi Trebinjce na -2, 47:45. Srđan Kočić odbija napad Leotara, a onda i Penava pogađa za +6, 51:45. Nije trojka slušala Leotara u ovom meču, ali Nedeljko Košanin, koji je bio glavni igrač Trebinajca u ovom periodu igre konačno i nju pogađa na dvije minute do kraja za -3, a poslije poena Đorđa Ninkovića nakon odbojke imamo i novo izjednačenje na utakmici 54:54. a Penava prije zvuka sirene pogađa za 56:54 i tim rezultatom se ulazi u posljednjih 10 minuta utakmice.

Kapitenski je Darko Damjanović odigrao ovu utakmicu, pa sa još četiri poena, uz podršku poena Tunguza odvodi Slaviju na +8, 62:54, prije nego Košanin jednim poenom sa bacanja prekida seriju Sokolova. Trojka je bila ogroman problem i jednima i drugima, ali je Đurasović u pravi trenutak pronašao četvrtu za Leotara u meč za smanjenja na -4., a onda i Šakotić pogađa još jednu, no na drugoj strani Filip Njegovanović vraća jednu i jasno je bilo da se ulazi u jednu dramatičnu završnicu utakmice, kakva je uostalom bila i kompletna utakmica.

Mekejl Foreman trojkom odvaja Slaviju ponovo na +7, 70:63, da bi Adžić smanjio na pet, ali Kočić i Penava vraćaju maksimalnih +8 u ovaj utakmici, 73:65 na tri i po minute do kraja. Iskusni Đurasović pogađa trojku, ali trojku na trojku mu vraća Filip Njegovanović, da bi odmah potom i Kočić pogodio poslije promašaja Đursovića za +10, 78;68, a stečenu prednost su znali sačuvati do kraja za veliku pobjedu na startu sezone.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je kapiten Darko Damjanović sa 21 poenom, a Srđan Kočić je dodao 16. Kod Leotara, Šakotić je ubacio 16 poena, a Adžić 15.

Ovo je bila i posljednja utakmica 1. kola prvenstva BiH, a podsjećamo na ostale rezultate: Promo – Budućnost 95:97, Bosna – Zrinjski 98:90, Široki – Posušje 85:49, Mladost – Spars 79:87, Sloboda – Borac 80:87.