back to top

Rimac najavio ogromna ulaganja u Livno, ali je kao i obično politika umiješala prste

Turizam je posljednjih godina postao jedna od glavnih gospodarska grana Hrvatske. Veliki broj turista koji dolazi ljetovati na hrvatski Jadran je iskazao potrebu za nekim novim oblicima ispunjavanja vremena tijekom godišnjeg odmora. More i plaže više nisu dovoljne da privuku turiste i da ih zadrže duže vrijeme na jednom mjestu. Turisti sve više bježe iz gradske vreve, uskih uličica i gužvi – u prirodu.

Upravo to je pokrenulo razvoj nekih područja u zaleđu, u malim mjestima nadomak moru. Kuće na osami u selima, uređena kamping naselja, glamping turizam (dolazi od riječi “glamurozno” i “camping”), adrenalinski turizam, eko turizam, sve to su samo neki od načina kako turisti odlučuju provesti svoje vrijeme.

Zbog male udaljenosti, to se počelo “prelijevati” i u BiH. Jedno od mjesta koje je odlično iskoristilo svoje kulturne, geografske i povijesne ljepote, blizinu Dalmacije i mora, i koje je ponudilo neke nove doživljaje je i – Livno.

Divlji konji, livanjski sir, rijeke koje šaraju najveće kraško polje na svijetu, prelijep pejzaž – puno toga što se ne može pronaći nigdje drugdje, a sve na jednom mjestu.

Taj potencijal su prepoznali pojedinci iz Livna koji su se odvažili i započeli razvoj turističke priče Livna. Vlastitim sredstvima, bez podrške lokalnih vlasti, s puno uloženog vremena i truda, postavili su Livno na turističku kartu Europe!

Ljepote ovog kraja su prepoznale tisuće turista koji su posjetili divlje konje na visoravni Kruzi, provozali se kajacima rijekom Sturbom i motorima po obroncima planina ili kušali domaći livanjski sir.

Jedna od osoba koja je prepoznala veliki potencijal je i Mate Rimac. O Matinim uspjesima ne treba puno pričati. Osnovao je tvrtku koja se bavi proizvodnjom električnih automobila i tehnologije za automobile drugih proizvođača. A od nedavno je postao i suvlasnik i direktor svjetski poznate tvrtke Bugatti.

Ali ono što se ne priča često je da je Mate veliki lokalpatriot i da često ističe svoje livanjsko podrijetlo. I ne samo da on ističe, nego on i djeluje. Osnovao je Linnovate – ustanovu koja pomaže pojedincima i timovima iz Livna i okruženja da svoje ideje pretvore u stvarnost.

Kroz tu ustanovu, Mate je i financijski podržao mnoge projekte koji su iz ideje postali tvrtke i koji zapošljavaju ljude. Često je u javnim istupima spominjao da je njegov jedini cilj napredak Livna i zadržavanje ljudi u njemu.

Jedan od pojedinaca koji je odlučio ostati i koji se usudio nešto pokrenuti je Marin Mamuza, mnogima poznat kao vrhunski fotograf. I on je zbog svog lokalpatriotizma odlučio ostati u Livnu i pokrenuti nešto, pokušati nešto promijeniti, a veliki potencijal je vidio u turizmu. Ono što je vidio kroz objektiv svog fotoaparata je odlučio drugima ponuditi izravno, uživo. Pokrenuo je Continental Adventures – tvrtku koja je do sada djelovala kao turistička agencija. Do sada su doveli tisuće turista u Livno i bili jedni od pokretača priče o livanjskom turizmu, a sada su zvijezda vodilja livanjskog turizma za mnoge druge.

Marinove žar i strast, ali i sve mogućnosti koje Livno nudi, je prepoznao i Mate Rimac. I ne samo prepoznao, nego i podržao, piše zvono.ba.

Mate Rimac je u tvrtku Continental Adventures već drugi put uložio sredstva, a ovaj put se radi o investiciji od 2 milijuna eura, odnosno gotovo 4 milijuna KM! Tom investicijom ne samo da je uložio ogroman novac, nego i svoje znanje, vrijeme i kontakte.

Ono što je za sada poznato je da će tvrtka Continental Adventures ovom investicijom između ostalog graditi i turistički resort u Livnu, ali i ostali prateći sadržaj kao što je restoran. Sve na temeljima prelijepog krajolika, kao i divljih konja, i drugih atrakcija Livna koji privlače turiste iz cijelog svijeta.

Politika umiješala prste
Kako to obično biva u BiH kad su politika i vlast u pitanju, stvari se rade stihijski, bez plana i programa, bez ikakve vizije. Posljednjih dana je u javnost došla informacija da je Vlada HBŽ raspisala natječaj za dodjelu koncesija za izgradnju vjetroelektrana na području grada Livna.

Nekoliko je izrazito problematičnih stvari u cijeloj priči:

– sve je rađeno u tajnosti zatvorenim natječajem za odabrane prijavitelje (javnost je slučajno doznala za to kada je sve već skoro gotovo)

– nije bilo nikakve javne rasprave o tome

– koncesije se daju za područja koja su izrazito bitna za turizam

– nije napravljena prethodna studija utjecaja na okoliš i utjecaja na životinje (s naglaskom na divlje konje)

Koncesije za izgradnju vjetroelektrana se daju za područja Kruga i Vagnja. Za cijelu priču turizma je izuzetno bitno upravo područje Kruga. Radi se o visoravni u podnožju planine Cincar koja se prostire na području općina Livno i Glamoč i na kojoj obitava preko 800 divljih konja.

Upravo ti divlji konji su najveće blago livanjskog turizma. Gotovo je nemoguće u cijelom svijetu naći toliko divljih konja na jednom mjestu koji žive slobodno, a to je ono što privlači turiste. Ti turisti kada dođu zbog konja u Livno, žele doživjeti i druge čari Livna, degustirati livanjski sir i pole, zagaziti u hladnu Sturbu, promatrati šaroliki životinjski svijet samog polja.

Postavljanjem velikih vjetro-stupova prvo bi se narušio vizualni dio krajolika na području Kruga, a potom bi se sigurno narušilo to područje kao stanište životinja. Dakle sve ono što stvara čar za posjetitelje i što je glavni generator turizma u Livnu.

Nevjerojatno je da je ovako bitna i velika stvar dogovarana, planirana i provedena “ispod stola”.

Veliki problem cijele ove priče je što se nije razgovaralo s relevantnim dionicima ove problematike u gradu Livnu i u županiji, dakle ljudima koji su postavili turizam tamo gdje je sada.

Zvono.ba detaljno je obradilo ovu temu, a što možete pročitati na poveznici.

Autor: Zvono.ba

relax-portal.info

Popularno danas