Predložene su izmjene Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji FBiH kako bi se uvela braniteljska dodatna naknada za umirovljene pripadnike Armije RBiH, HVO-a i MUP-a, kao i za pripadnike ovih komponenti koji su zaposleni.
Razvojačeni branitelji u FBiH i dalje su u teškoj situaciji. Godinama se priča o uvođenju braniteljske naknade za sve branitelje, ali do sada nadležni nisu pokazali razumijevanje, objavio je Večernji list BiH.
Grupa saveznih parlamentaraca iznijela je prijedlog za izmjenu Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji s ciljem uvođenja braniteljske naknade, potvrdio je za Faktor Fahrudin Čolaković, izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije, koji je jedan od inicijatora braniteljske naknade. Prema planovima predlagatelja, izmjene zakona bi trebale stupiti na snagu u siječnju 2025. godine.
Više od deset godina čekanja
Čolaković ističe kako će prijedlog izmjena zakona biti proslijeđen Vladi Federacije BiH što je prije moguće, a braniteljska naknada odnosi se na pripadnike Armije RBiH, HVO-a i tadašnjeg MUP-a koji su umirovljeni ili zaposleni, a nemaju stalnu braniteljsku naknadu.
Još nije određen iznos braniteljske naknade po mjesecu provedenom u obrani zemlje.
– Mislimo da je krajnje vrijeme da branitelji dobiju braniteljsku naknadu na temelju sudjelovanja u obrani od agresije na Bosnu i Hercegovinu u razdoblju od 18.09.1991. do 22.04.1996. godine, za one koji nemaju redovitu mjesečnu braniteljsku naknadu. To bi trebalo riješiti u Parlamentu Federacije – ranije je izjavio Hamza Krkalić, jedan od osnivača Kamp-a branitelja.
Udruga Kamp branitelja poslala je inicijativu Odboru za braniteljska i invalidska pitanja Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH za uvođenje braniteljske naknade pripadnicima Armije RBiH, HVO-a i MUP-a koji “do sada nisu primali redovite mjesečne primanja na temelju sudjelovanja u obrani zemlje”. – Ostavili smo Vladi FBiH da odredi kriterije, samo smo postavili donju granicu raspoloživih sredstava za iduću proračunsku godinu, a ona iznosi 150 milijuna KM. To je dva posto proračuna FBiH. Vlada FBiH treba dovršiti zakon, utvrditi kriterije za dodjelu braniteljske naknade, odrediti iznos, da li će biti mjesečno ili godišnje… Nakon toga, zakon treba proslijediti parlamentarnoj proceduri kako bi stupio na snagu 1. siječnja 2025. godine – izjavio je Čolaković.
Razgovor o braniteljskoj naknadi traje još od 2012. godine, ali do danas nije realiziran. Ipak, ove godine ponovno je postao aktualan. Početkom ožujka čula su se različita mišljenja o zahtjevima za braniteljsku naknadu. Udruga Kamp branitelja FBiH tražila je braniteljsku naknadu od pet KM po mjesecu sudjelovanja u obrani zemlje za branitelje koji do sada nisu ništa dobili od države. Jedinstvena organizacija branitelja u BiH Unija veterana traži dvije marke po mjesecu sudjelovanja u Armiji, MUP-u ili HVO-u. Treći zahtjev branitelja je braniteljska naknada od 10 KM po mjesecu provedenom u obrani zemlje.
Učinjena nepravda
– Nama koji nismo ranjeni u ratu načinjena je nepravda. Proveli smo četiri godine na brdima, u snijegu, blatu, kiši… i danas nemamo ništa osim razočaranja. Većina nas radi kod privatnika za niske plaće, bez ikakvih prava, kao da nismo sudjelovali u ratu. Bilo bi pošteno da i mi primimo neku vrstu naknade za vrijeme provedeno na bojišnici, inače se osjećamo kao građani drugog reda. Oni koji su pobjegli na početku rata imaju bolji status u ovoj državi od nas razvojačenih branitelja – izjavio je jedan od razvojačenih branitelja. Braniteljima BiH bi se tako osigurala mjesečna novčana primanja, slično egzistencijalnoj naknadi koju primaju nezaposleni branitelji. Braniteljsku naknadu bi primili svi, bez obzira jesu li nezaposleni, umirovljeni ili primaju neku drugu naknadu. Podsjećamo, nezaposleni razvojačeni branitelji stariji od 57 godina dobivaju 5.09 KM po mjesecu provedenom u Oružanim snagama iz federalnog proračuna ove godine. Tako bi oni koji su proveli, na primjer, tri godine u obrani zemlje, imali egzistencijalnu naknadu od 183 KM mjesečno. Nezaposleni razvojačeni branitelji mlađi od 57 godina dobivaju egzistencijalnu naknadu na županijskoj razini.
Članak “Pripremljen prijedlog izmjena zakona kojim bi se uveo braniteljski dodatak” prvi put je objavljen na Neum.online.
Izvor: ( neum.online / Mostarski.info )