back to top

Primjedbe uz drugo izdanje zbornika Pro populo

Piše: Marijan Karaula

Doista sam dugo razmišljao hoću li ili neću reagirati na objavljivanje drugog izdanja zbornika Pro populo o životu i djelu fra Lovre Karaule… I na kraju sam odlučio reagirati jer nisam mogao olako prijeći preko nekih svojevrsnih nekorektnosti u obliku posvemašnje ignorancije onoga što su neki fratri uradili u svezi s „promidžbom“ fra Lovrina života, djela i mučeničke smrti, te nekorektnosti kojima je nadasve bila popraćena pojava ovoga zbornika. Nadam se da reakcija nije ni sada zakasnila!

Dakle, reagiram ne toliko na osnovni sadržaj zbornika, jer je manje-više doslovno prepisan iz prvog izdanja, nego reagiram na pomalo senzacionalističke govore i napise kojima je popraćen izlazak iz tiska ovoga drugoga izdanja; reagiram jer se iz tih najava dade zaključiti kako se u proteklim godinama, prije ovoga izdanja, ništa nije uradilo da bi se ime fra Lovre Karaule spasilo od zaborava. Reagiram zbog brojnih livanjskih, i ne samo livanjskih, fratara koji su dosad itekako nešto učinili u tom smislu – netko malo više netko malo manje. Reagiram zbog istine koja bi mogla (i trebala) unijeti barem tračak svjetla u bespotrebno izazvanu pomutnju i zbunjenost, ne samo kod mene nego i kod lijepa broja drugih ljudi; veći broj njih je, naime, pomislio da je ovo izdanje nešto posve novo…
Reagiram također i zbog podnaslova na 3. stranici zbornika koji glasi „drugo, dopunjeno i ispravljeno izdanje“. Takav podnaslov, ako je nešto ranijih godina i bilo objavljeno, izaziva kod čitatelja asocijaciju da to što je ranije objavljivano nije vrijedilo baš mnogo, odnosno da je bilo u njemu nekih upadljivih pogrešaka… Takav dojam steklo je mnogo ljudi koji su me s čuđenjem pitali što to znači i na što se odnosi. A koliko sam ja uspio shvatiti, ispravke i dopune odnose se tek na neke tiskarske pogreške i na prijevod citata u fusnotama te na promjenu nekih fotografija u boji…

O čemu je zapravo ovdje konkretno riječ?

Na internetskoj stranici LIVNO NOVINE od 28. lipnja 2022. doneseno je izvješće RTV HB, vjerojatno iz priloga u dnevniku od prethodnog dana, s naslovom ŽIVOT I DJELO FRA LOVRE KARAULE. Isti se prilog samostalno pojavljuje i može se pogledati i na youTube kanalu.
U uvodu u prilog novinar Matija Barać kazao je kako su „dva osnovna cilja za drugo izdanje zbornika PRO POPULO:

1. oživjeti uspomenu na zaboravljeni lik kršćanskog mučenika fra Lovre Karaule…
2. da je to „inicijalni korak za pokretanje procesa za proglašenje blaženim fra Lovre Karaule na razini Katoličke crkve“.

Ta „dva osnovna cilja za drugo izdanje“ zbornika doslovno su ponovljena i u malo opširnijem pozivu na njegovo predstavljanje u dvorani pastoralnog i kulturnog centra „FRA FILIP KUNIĆ“ na Suhom Polju. Poziv je objavljen na web-stranici Kupreškog radija a predstavljanje je bilo 5. srpnja 2022. godine.

Osim toga, u tekstu Uz ovo izdanje glavni urednik drugog izdanja zbornika fra Mislav Jozić zahvaljuje goričkom gvardijanu fra Peri Kulišu što je „Livopoljcima besplatno omogućio ponovno otkrivanje velikana i mučenika Lovrinca Karaule“. K tomu, fra Mislav je u prilogu za RTV Herceg Bosna još kazao kako se te večeri predstavlja „novo izdanje PRO POPULA s intencijom da Livnjaci upoznaju svoga fratra, svoga velikana s intencijom da ova knjiga dođe u kuće mnogih Livnjaka“.

Ipak, valja nam znati i opet ponoviti da u čitavom livanjskom kraju, a napose u selima župe Ljubunčić, fra Lovro nikad nije bio zaboravljen pa da bi, kao, bilo potrebno ponovno oživjeti uspomenu na njega. Pogotovu nije bio nepoznat, jer o njemu se mnogo toga znalo. Znalo se zahvaljujući još uvijek vrlo živoj usmenoj narodnoj predaji, ali i onome što se o njemu pisalo i govorilo nakon njegove tragične smrti te priređivalo proteklih godina u različitim prigodama…

U vezi s tim, evo samo nekoliko činjenica koje ja znam a nekih se čak vrlo dobro i sjećam:

1. Odmah nakon njegove mučeničke smrti objavljeni su neki tekstovi o njegovoj pogibiji… (fra Jeronim Vladić, fra Anđeo Ćurić…).
2. Godine 1925., u povodu 50. obljetnice pogibije i prenošenja fra Lovrina tijela u samostansku crkvu, napisao je fra Bonifac Badrov knjižicu o njemu, nevelik ali vrijedan i iscrpan njegov životopis.
3. U povodu 100. obljetnice njegove smrti (1975.) upriličeno je u župi Ljubunčić svečano obilježavanje kada je, osim liturgijskog slavlja i više ponovljenih govora o fra Lovri, u dvorištu crkve podignuto spomen-obilježje, rad kipara Stipe Ledića.
4. Tih sedamdesetih godina već je počeo izlaziti časopis Naša ognjišta i u više njegovih brojeva, u povodu te fra Lovrine obljetnice, pisano je i o njemu; ja sam osobno, još kao student, na čitavoj stranici Naših ognjišta, pisao o tzv. Karaulinoj školi, prvoj zgradi u BiH koja je namjenski građena da bude škola…
5. U ljeto 1977. na slavlju mlade mise fra Miroslava Ištuka upravo na mjestu njegove pogibije u Žirovićkom lugu manje-više čitavu propovijed profesor i provincijal Bosne Srebrene fra Alojzije Ištuk posvetio je životu i djelu fra Lovre Karaule…
6. U prigodi 200. obljetnice rođenja i 125. obljetnice fra Lovrine pogibije u ljubunskoj je župi 2000. godine priređeno više važnih događanja.

Nabrajam samo neke:

– priređen je znanstveni skup s 11 predavača i potom tiskan zbornik predavanja i fra Lovrinih djela s naslovom PRO POPULO u 2.000 primjeraka,
– priređena je svečana akademija u livanjskom Domu kulture (uz ostale nazočan bio i veleposlanik RH dr. Josip Vrbošić),
– slavljena je misa u Žiroviću na mjestu fra Lovrine pogibije (nazočni kardinal Vinko Puljić i biskup Franjo Komarica, provincijal fra Mijo Džolan i gost iz Rima iz uprave Franjevačkog reda, te mnogi drugi uglednici iz društveno-vjerskog života),
– snimljen je igrano-dokumentarni film PRO POPULO koji se proteklih godina vrlo često prikazivao na Federalnoj televiziji,
– tiskana je prigodna poštanska marka,
– pred osnovnom školom u Livnu, koja je nazvana po njemu, otkriven je medaljon s fra Lovrinim likom…
7. Samo nekoliko godina poslije, u dva maha, tiskano je reprint izdanje knjige fra Bonifaca Badrova u 4.000 primjeraka.
8. Potom je tiskano barem desetak tisuća sličica s fra Lovrinim likom na jednoj strani a na drugoj najvažniji podaci iz njegovog života.
9. U župi je prije nekoliko godina na razini cijele župe osnovana udruga Fra Lovro Karaula. Trenutačno je predsjednik Filip Vujeva.
10. Svake godine u nedjelju najbližu Ilindanu već dvanaest godina slavi se misa u Žiroviću na mjestu fra Lovrine pogibije…
11. Lik fra Lovrin nalazi se, kao vitraj, i na prozoru franjevačke crkve u Sidneju u Australiji…

Nakon svega rečenog smije se opravdano pitati je li moguće da veći dio Livnjaka, napose župljana njegove rodne župe Ljubunčić, ništa ne znaju o fra Lovri Karauli te je li doista bio zaboravljen i je li ga stvarno potrebno ponovno otkrivati?

Čini se ipak da su na fra Lovru bili zaboravili pa ga ponovno otkrili samo oni koji su govorili ili pisali u povodu novog izdanja zbornika nazvanog PRO POPULO (ZA NAROD) ili su se, u najmanju ruku, nespretno i nezgrapno u javnosti izražavali. Šteta, jer nitko ne bi trebao imati ništa protiv novoga izdanja staroga zbornika o fra Lovri Karauli. Dapače. Sve što se učini za ovog narodnog tribuna dobro je došlo. Suvišno je jedino i bespotrebno izmišljanje ili prešućivanje činjenica. To ne donosi nikome koristi, pogotovo ne fra Lovri.

LivNovine

livnovine.com

Popularno danas