Polufinale za pamćenje: Španija u sjajnom susretu savladala Njemačku i zakazala duel sa Francuskom!

Košarkaši Njemačke i Španije sastali su se večeras u polufinalu Evropskog prvenstva, a pobjedu rezultatom 96:91 i plasman u finale osigurala je reprezentacija Španije.

Nakon današnjeg polufinala između Francuske i Poljske koje je bilo ekstremno jednostrano, večerašnji meč je ponudio puno bolju i neizvjesniju košarku, a i jedan i drugi tim imali su periode dobre, ali i ne tako dobre igre.

Nakon prilično izjednačenog otvorenja utakmice, prvu ozbiljniju prednost stekla je Španija koja je povela rezultatom 27:21, a u tom periodu Njemačka nije izgledala dobro. Ipak, sa zvukom sirene za kraj prve četvrtine trojku sa velike distance pogađa Lo, te se u drugu četvrtinu ulazi sa samo tri poena prednosti za Špance.

Španci brzo dolaze do devet poena prednosti koje održavaju ali pri rezultatu 32:41, Schroder pogađa trojku, a Brown potom naivno gubi loptu i faulira Thiemanna koji mu je oteo loptu, te zbog nesportske greške Nijemci vežu još poena i ulaze u seriju. Ona je na kraju iznosila 14:0, pa je Njemačka preuzela kontrolu utakmice i do poluvremena je vodila sa 51:46, a Schroder je bio apsolutno nezaustavljiv i imao je već na poluvremenu 23 poena.

Na krilima Lorenza Browna i iznenađujuće efikasnog Diaza, Španci se vraćaju u igru i preokreću, ali tada Wagner diže nivo igre, veže dvije brze trojke i Nijemci opet dolaze do relativno sigurnog vodstva i u posljednju dionicu ulazi sa vodstvom od 71:65.

Od početka posljednje dionice bilo je jasno da Nijemci nisu u ritmu i šut ih je prilično stao, a Španija je to postepeno iskoristila. Lorenzo Brown je nastavio sa vrhunskom igrom, a pridružio mu se i Usman Garuba, koji je u ključnim momentima upisao dvije asistencije i Španija je manje od tri minute do kraja imala prednost od 6 poena (86:80). U samom finišu Nijemci su pokušali da se vrate sa trojkom Obsta i Loa, ali to nije bilo dovoljno da se izbori produžetak.

Špance je do pobjede predvodio nevjerovatni Lorenzo Brown sa 29 poena i šest asistencija. Osim njega sjajni su bili braća Hernangomez. Willy je postigao 16 poena, a Juancho je dodao 13 poena.

Na drugoj strani Dennis Schroder je postigao 30 poena, ali je nestao u posljednjoj četvrtini i ostao bez energije za dodatne poene za svoju selekciju. Osim njega Franz Wagner i Andreas Obst su dodali po 15 poena.