Svjetski meteorološki dan obilježava se u znak sjećanja na 23. ožujak 1950. godine, kada je službeno osnovana Svjetska meteorološka organizacija (WMO) – međuvladina organizacija i specijalizirana agencija Organizacije ujedinjenih naroda koja okuplja 188 članica.
Temeljni program WMO-a je služba Svjetskoga meteorološkog bdijenja (World Weather Watch – kratica WWW)
Svjetski meteorološki dan 2023. obilježava se tijekom 150. obljetnice IMO-WMO-a. Ističe prošla postignuća, sadašnji napredak i budući potencijal – od telegrafa s kraja 19. stoljeća i pomorskih prognoza do superračunala i svemirske tehnologije.
Znanstvenici promatraju promjene u klimi koje se ne mogu pripisati samo prirodnim utjecajima. Te se promjene događaju brzo, značajne su i imat će posljedice za ovu i buduće generacije. Promjene klimatske varijabilnosti i krajnosti potaknute klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem, neki su od ključnih izazova s kojima se čovječanstvo suočava (WMO, 2019).
Tim povodom donosimo kratak osvrt na prošla i suvremena mjerenja na području naselja Prozor (općina Prozor-Rama) kao i kratki osvrt na proteklu meteorološku 2022. godinu u svijetu.
Kratki meteorološki osvrt na 2022. godinu u Prozoru i svijetu
Trend zatopljenja nastavlja se i dalje što potvrđuje činjenica da je 2022. godina jedna od najtoplijih godine od početka meteoroloških mjerenja. Tako je ova godina (i u naselju Prozor) s prosječnom godišnjom temperaturom od 11,8 °C bila jedna od najtoplijih godina. Količina padalina u 2022. godini (632,0 mm) bila je znatno manja u odnosu na prethodne četiri godine, ali s varijabilnim promjenama iz godine u godinu (i unatrag 10 godina) (sl. 1, 2 i 3).
Emisije stakleničkih plinova nastavljaju se povećavati, a temperature u nižim slojevima atmosfere i oceana rastu. Dugoročne klimatske promjene, nastale kao rezultat emisije stakleničkih plinova vode našu planetu k toplijoj budućnosti, s još ekstremnijim hidrometeorološkim događajima. Sve to, ali opće zanimanje za vrijeme i klimu, potakli su profesore i učenike da pokušaju na praktičan način sve to spoznati svojim radom i postavljanjem meteorološke školske stanice pri Srednjoj školi u Prozoru.
Za 2022. godinu, na svjetskoj razini, znakoviti su toplinski valovi u više dijelova svijeta (u kojima je temperatura prelazila i preko 40 °C), kao i ekstremna zima sa vrlo niskim temperaturama koja je pogodila SAD i Kanadu… (Vidi poveznice.)
Prosječna temperatura zraka, 1931. – 1960. : 9,2 °C
Srednja temperatura zraka u 2022. : 11,8 °C
Ukupna količina padalina, 1931. – 1960. : 1002,0 mm
Ukupna količina padalina u 2022. : 632,0 mm
Prosječna relativna vlažnost zraka, 1931. – 1960. : 71,2 %
Srednja relativna vlažnost zraka u 2022. : 59,9 %
Pripremili:
Ekološko-meteorološka sekcija Srednje škole Prozor
Meteorološka grupa „Meteorama“