Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Novi požari u Hutovu blatu: Opožareno 400 hektara površine
Čapljina

Novi požari u Hutovu blatu: Opožareno 400 hektara površine

20/02/20252 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Posljednih dana u Parku prirode Hutovo blato zabilježeno je nekoliko požara. Po procjeni vještaka opožarena površina iznosi 400 hekatara. Nadzornici parka i inspekcije službe  provode intenzivnije terenske kontrole.

Zbog nepristupačnosti terena požari se ne mogu gasiti snagama s kopna, pa se vrlo često u gašenje moraju uključiti protupožarne zračne snage. Štete su neprocjenjive.

U požarima vrlo često izgore obrađene poljoprivredne površine te gospodarski objekti. Požari tršćaka često se prošire i na okolna šumska područja, kada se u obližnjim naseljima dovodi u pitanje sigurnost ljudi i njihova materijalna imovina.

U zaštićenim močvarnim područjima paljenje tršćaka predstavlja ozbiljan ekološki problem.

Uzrok požarima je gotovo uvijek nehat i nemar čovjeka.

Opasnosti paljenja tršćaka

  1. Uništavanje staništa– Trščaci su ključna staništa za brojne ptice, vodozemce, ribe i beskralježnjake. Paljenjem se narušava ekološka ravnoteža.
  2. Gubitak bioraznolikosti– Intenzivno i često paljenje može dovesti do smanjenja broja vrsta i homogenizacije ekosustava.
  3. Utjecaj na vodeni ekosustav– Pepeo i isprane hranjive tvari mogu pogoršati eutrofikaciju i promijeniti kemijski sastav vode.
  4. Pojačana emisija CO₂ i drugih plinova– Paljenje doprinosi emisiji stakleničkih plinova i zagađenju zraka.
  5. Opasnost od nekontroliranog širenja požara– Osobito u sušnim razdobljima, požar se može proširiti na naselja i poljoprivredne površine.

Kazne za paljenje tršćaka u zaštićenim područjima

U Federaciji Bosne i Hercegovine, paljenje tršćaka može se smatrati krivičnim djelom izazivanja požara, što je regulirano Krivičnim zakonom Federacije BiH. Prema ovom zakonu, kazne za izazivanje požara variraju u zavisnosti od težine posljedica.

Tko izazove šumski požar zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera, ili istovremeno izazove više šumskih požara, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.( Član 317. Krivični zakon FBiH).

S obzirom na ozbiljnost kazni i potencijalne štetne posljedice, izuzetno je važno izbjegavati paljenje tršćaka i pridržavati se propisa o zaštiti od požara.

Objava Novi požari u Hutovu blatu: Opožareno 400 hektara površine pojavila se prvi puta na Čapljinski portal.

caportal.net

Preporučeni članci

  • Drage Čapljinke i Čapljinci, suradnici, klijenti i partneri – sretna vam Nova 2023. godina!
  • FOTO | Kod murala generala Praljka zapaljene svijeće povodom 6. godišnjice njegove smrti
  • Upozorenje za BiH: Žuti meteo alarm zbog vjetra, grmljavine i kiše
  • Znate li zašto se slavi Međunarodni praznik rada?

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

FOTO | SKB Mostar ustupio vrijedan RTG uređaj Domu zdravlja Čapljina

21/07/2026

FOTO | ”Dani Trebižata”: 20 godina borbe za zaštitu i očuvanje riječnog ekosustava Tihaljina – Mlade – Trebižat

21/07/2026

FOTO | Umjesto mora – osvježenje pronašli uz Trebižat: Čapljinska kupališta ovog ljeta prepuna kupača

19/07/2026

FOTO | Bakljada, suze i tišina ispred Fontane: Čapljina se posljednji put oprostila od Daniela Kraljića Bobete

18/07/2026
Najnovije

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

21/07/2026

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

21/07/2026

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

21/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.