Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Nedovoljna potreba za grijanjem
Tomislavgrad

Nedovoljna potreba za grijanjem

20/08/20243 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Potražnja za drvetom za ogrjev i peletom nikada nije bila gora, kako na domaćem, tako i na stranom tržištu, gdje je u prvih sedam mjeseci ove godine prodano gotovo 50 posto manje robe u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO), BiH je od januara do kraja jula ove godine izvezla drvo za ogrjev u vrijednosti od 49,04 miliona maraka, dok je istovremeno na strano tržište plasiran pelet vrijedan 9,79 miliona KM. U istom razdoblju prošle godine, na strana tržišta otišlo je 67,06 miliona KM drva za ogrjev, kao i 18,22 miliona KM peleta.

“Najviše drva za ogrjev ove godine je plasirano na tržište Italije, zatim Slovenije, Hrvatske i Austrije. Pelet je u najvećim količinama završio u Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj i Italiji, istaknuli su u UNO”, piše Glas Srpske.

Iako se grijna sezona bliži, osiguravanje drveta za ogrjev gotovo nije ni počelo ove godine. Skladišta su prepuna, a kupaca, kažu prodavači, nema ni za lijeka, što nije bio slučaj prethodnih godina u ovo doba, kada su mušterije čekale u redovima.

Tajnik Udruge šumarstva i drvne industrije u Privrednoj komori RS, Igor Andrić, istakao je da je ponuda drva za ogrjev zadovoljavajuća, čak i veća od potreba.

“Paleta sa cijepanim drvetom za ogrjev u Banjoj Luci košta od 240 do 260 maraka, dok je u manjim gradovima ponuda još veća i može se naći i po 220 maraka. Za metar drva potrebno je izdvojiti do 110 maraka”, rekao je Andrić.

Dodao je kako je potražnja za drvetom za ogrjev veoma slaba, što nije uobičajeno za ovo doba godine, jer su prethodne dvije zime bile jako blage i mnoga domaćinstva nisu potrošila ni stare zalihe.

“Potražnja za drvetom za ogrjev svakako je uticala i na proizvodnju, koju su mnogi morali smanjiti iz nužde. S obzirom na vremenske prognoze, ne očekujem da će biti velika potražnja za ogrjevom ni u narednom periodu, pa pretpostavljam da neće biti ni značajnije korekcije cijena”, istaknuo je Andrić.

Prema njegovim riječima, situacija nije mnogo bolja ni u susjednim zemljama, gdje su skladišta puna, a kupaca ima vrlo malo.

Predstavnik proizvođača peleta u BiH, Goran Ivanović, rekao je kako taj energent nikada nije bio jeftiniji, te da je prosječna cijena 350 maraka, otprilike isto koliko je bila i u proljeće.

“Potražnja za peletom u ovom periodu godine je dosta smanjena, kako na domaćem, tako i stranom tržištu. Osim što su zime blage, potražnja za peletom iz BiH u inostranstvu je opala i zbog višemjesečne zabrane izvoza u 2022. godini. Tada smo izgubili veliki broj tržišta koje sada snabdijevaju drugi proizvođači iz Brazila, Indije i Kine”, rekao je Ivanović.

Potpredsjednik Udruge proizvođača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS, Đorđe Brkić, tvrdi da je prodaja stala.

“Naši lageri su puni, nemamo pojma šta da radimo. Od prošle godine smo izvezli samo 20 posto robe. Potez BiH, kada je spustila rampu, bio je katastrofalan. Naše poslove u inostranstvu su sada preuzeli drugi države”, rekao je Brkić, dodajući da je jedan od razloga i visoka cijena sirovina koje domaći proizvođači kupuju.

Objava Slaba potražnja za drvetom za ogrjev pojavila se prvi put na Tomislav City.

Izvor: ( tomislavcity.com / Mostarski.info )

Preporučeni članci

  • U RODILIŠTU u Sinju, nakon dvije godine tišine, napokon prekinuta šutnja – plač male djevojčice ponovo je oživio rodilište! Kada će oživjeti rodilište u Tomislavgradu?
  • Postignut dogovor: Liječnicima u ŽZH povećana plaća za 30 posto
  • Italija donirala opremu vrijednu 385.000 KM civilnim zaštitama, među njima i CZ Općine Tomislavgrad
  • DOBRO vam pretežito oblačno i hladno jutro iz Tomislavgrada!

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

U tijeku osnivanje Hrvatskog malonogometnog kluba Zavelim

20/07/2026

MUP HBŽ zabilježio čak 25 prometnih nezgoda u proteklih tjedan dana

20/07/2026

Defileom i koncertom Rišpeta otvoreno Livanjsko kulturno ljeto

20/07/2026

VIDEO/DOBRO vam umjereno vedro ilindansko jutro iz Tomislavgrada!

20/07/2026
Najnovije

Asistent u odgojno-obrazovnom radu

20/07/2026

Viši referent za vođenje poslova arhiva

20/07/2026

Asistent u odgojno – obrazovnom radu

20/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Asistent u odgojno-obrazovnom radu

Viši referent za vođenje poslova arhiva

Asistent u odgojno – obrazovnom radu

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.