Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Na 30. godišnjicu traži se rasvjetljavanje ubojstva generala Vlade Šantića
Tomislavgrad

Na 30. godišnjicu traži se rasvjetljavanje ubojstva generala Vlade Šantića

10/03/20253 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Koordinacija udruga Domovinskog rata Hrvatskoga vijeća obrane (HVO) u BiH pozvala je u nedjelju pravosuđe BiH na rasvjetljavanje ubojstva generala HVO-a i Hrvatske vojske Vlade Šantića, kojega su prije 30 godina nedaleko Bihaća oteli pripadnici bošnjačke Armije BiH, te mu se gubi svaki trag.

U noći na 9. ožujka generala Šantića su iz stožera HVO-a u središtu Bihaća odveli pripadnici vojne policije 502. brigade 5.korpusa bošnjačke Armije BiH kako bi se susreo s generalom Atifom Dudakovićem. Nedugo nakon toga mu se gubi svaki trag.

“Unatoč brojnim svjedočanstvima, dokazima i svjedocima, pravda nije zadovoljena, a počinitelji i nalogodavci i dalje ostaju zaštićeni”, stoji u priopćenju.
Koordinacija je uputila je službeni zahtjev Tužiteljstvu BiH za hitno rasvjetljavanje slučaja.

“Ovakva nepravda pokazuje kako žrtve hrvatskog naroda u BiH nemaju jednaka prava pred sudovima te da je politička zaštita počinitelja zločina i dalje prisutna”, navodi se u priopćenju.

Sud u Bihaću pravomoćno je 2023. oslobodio sadašnjeg političara vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) Hamdiju Abdića i nekoliko suradnika za ubojstvo generala Šantića, javlja Hina.

U službenoj objavi Koordinacije udruga Hrvatskoga vijeća obrane u BiH navodi se sjedeće:

ZAHTJEV ZA RASVJETLJAVANJEM SLUČAJA UBOJSTVA GENERALA VLADIMIRA ŠANTIĆA

Prošlo je 30 godina od likvidacije generala Hrvatskoga vijeća obrane (HVO) i Hrvatske vojske (HV) Vlade Šantića, a njegov nestanak i brutalno ubojstvo i dalje ostaju nerazjašnjeni. Unatoč brojnim svjedočanstvima, dokazima i svjedocima, pravda nije zadovoljena, a počinitelji i nalogodavci i dalje ostaju zaštićeni.

Koordinacija udruga HVO-a u BiH upućuje službeni zahtjev Tužiteljstvu BiH za hitno rasvjetljavanje ovoga jedinstvenog slučaja u Bosni i Hercegovini. Ubojstvo generala Šantića, koje su izvršili pripadnici Vojne policije 502. brigade Petog korpusa Armije BiH, jedan je od najtežih zločina počinjenih nad pripadnikom HVO-a i HV-a u poslijeratnoj povijesti.

Istraga o ovom ratnom zločinu obilježena je zataškavanjem i prikrivanjem počinitelja, što je dodatno potvrđeno sramotnim sudskim procesom u kojem su optuženi oslobođeni nakon samo dva mjeseca suđenja. Ovakva nepravda pokazuje kako žrtve hrvatskog naroda u BiH nemaju jednaka prava pred sudovima, te da je politička zaštita počinitelja zločina i dalje prisutna.

Zahtijevamo:

    Otvaranje nove istrage i uključivanje međunarodnih stručnjaka u proces,

    Ispitivanje novih svjedoka i forenzičko ispitivanje dokaza, uključujući bačvu s pronađenim koštanim ostacima,

    Izdavanje naloga za privođenje i procesuiranje odgovornih, bez političkog utjecaja na pravosudne institucije.

Obitelj generala Šantića, njegov sin Duje i supruga Jagoda, već desetljećima traže samo istinu i pravdu – da pronađu posmrtne ostatke svoga oca i supruga kako bi ga mogli dostojanstveno pokopati. Ne samo da im je to pravo uskraćeno, već su se godinama suočavali s opstrukcijama, šutnjom institucija i zaštitom počinitelja.

Koordinacija udruga HVO-a u BiH ističe da je ovaj zločin nad generalom Vladom Šantićem test pravednosti i vjerodostojnosti pravosudnog sustava Bosne i Hercegovine. Istina se ne može zauvijek sakriti, a svi odgovorni za ovaj gnjusni zločin morat će prije ili kasnije odgovarati.

Pozivamo sve relevantne institucije, međunarodne organizacije i braniteljske udruge da podrže ovaj zahtjev kako bi se konačno osigurao pravni i moralni epilog ovog zločina.

Nećemo stati dok pravda ne bude zadovoljena!

 

 

Objava Na 30. godišnjicu traži se rasvjetljavanje ubojstva generala Vlade Šantića pojavila se prvi puta na Tomislav City.

tomislavcity.com

Preporučeni članci

  • U tomislavgradski salon ljepote “Beauty studio M” došla i 85-ogodišnja baka!
  • Porezna uprava Federacije BiH: U 302 kontrole zatečen 71 radnik na crno
  • Trojica braće zaređena istog dana: ‘Nikad kod roditelja nismo vidjeli malodušje’
  • Počela isplata naknada za drugu grupu porodilja u Federaciji Bosne i Hercegovine

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

PROGNOZA vremena u sljedeća četiri dana: prijepodne vedro, popodne oblačno i kiša!

21/07/2026

U tijeku osnivanje Hrvatskog malonogometnog kluba Zavelim

20/07/2026

MUP HBŽ zabilježio čak 25 prometnih nezgoda u proteklih tjedan dana

20/07/2026

Defileom i koncertom Rišpeta otvoreno Livanjsko kulturno ljeto

20/07/2026
Najnovije

BEST mesnice pripremile super ponudu svježeg telećeg mesa po sniženim cijenama

21/07/2026

Startale MNL MZ grada Ljubuškog, uvjerljive pobjede seniora Vitine i juniora Ljubuškog 1, Prolog bolji od Ljubuškog 2

21/07/2026

Blagdan sv. Ilije svečano proslavljen na Gradini u Donjem Malom Ograđeniku

21/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

BEST mesnice pripremile super ponudu svježeg telećeg mesa po sniženim cijenama

Startale MNL MZ grada Ljubuškog, uvjerljive pobjede seniora Vitine i juniora Ljubuškog 1, Prolog bolji od Ljubuškog 2

Blagdan sv. Ilije svečano proslavljen na Gradini u Donjem Malom Ograđeniku

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.