IZVJEŠTAJ: Remi koji ulijeva optimizam

Velež i Sarajevo odigrali su još jedan derbi Bosne i Hercegovine, koji je ovaj put završio bez pobjednika, ali je publika, koja je dobrano ispunila tribine stadiona “Perica Pero Pavlović” u Gabeli, mogla uživati u dopadljivoj i borbenoj, do kraja neizvjesnoj, fudbalskoj predstavi.

Rođeni su bolje otvorili utakmicu i od samog početka nametnuli terensku dominaciju, a da su Ovčina (6’), Halilović (Halilović 10’), a zatim i Zajmović (12’ i 14’), bili malo prisebniji ili imali više sreće, Velež je mogao do ranog vodstva. Gosti su se potom malo pribrali i uspostavili relativnu terensku ravnotežu, ali bez ozbiljnijih prilika pred Bogdanovićevim golom.

Velež je bolje otvorio i nastavak, a gostima je prvo zaprijetio Dejanović, koji se, desetak minuta nakon početka drugog poluvremena, našao u izglednoj prilici, ali njegov šut završio je iznad prečke. Ekipa Amara Osima nastavila je pritiskati Sarajlije, i već u narednom ozbiljnijem napadu Dejanović je uputio dobru povratnu loptu, koja je na drugoj stativi pronašla Zajmovića, koji nije propustio priliku da upiše još jedan gol protiv Sarajeva, ukupno osmi u njegovoj dosadašnjoj karijeri, za veliko slavlje među navijačima Rođenih.

Nakon primljenog gola, uslijedio je period igre u kojem je Sarajevo bilo u prilično inferiornom položaju i činilo se da će Rođeni možda uspjeti doći i do još jednog gola za eventualnu ovjeru pobjede, no onda je, u 75. minutu, presječen jedan izgledan napad Crvenih, a iz akcije koja je uslijedila, Ivan Ikić, krilni ofanzivac sarajevske ekipe, uspio je plasirati loptu tako da je Slaviša Bogdanović nije uspio zaustaviti. Desetak minuta kasnije, udarac je, s lijeve strane kaznenog prostora, još jednom oprobao i Haris Ovčina, ali lopta je otišla pored gola gostiju.

Statistički parametri na kraju meča bili su prilično izjednačeni (posjed lopte 51% u korist Veleža, udarci u okvir 3:3, korneri 6:6, odbrane golmana 2:2, ubacivanja sa krila 23:22 u korist Rođenih…), ali je Velež izveo čak 62 organizovane napadačke akcije, nasuprot 44 Sarajeva, i uputio čak 8 šuteva koji nisu pronašli okvir gola, za razliku od gostiju koji su uputili samo jedan).

Sve u svemu, dobro izdanje Rođenih, koji imaju za čim žaliti iz ove utakmice, ali generalno itekako imaju i razloga za zadovoljstvo, budući da njihova igra, pod Osimovim vodstvom s klupe, postaje sve organizovanija, tečnija i dobiva jasnu fizionomiju, što itekako daje mjesta optimizmu i vjeri da će mostarski Crveni, već nakon reprezentativne pauze, zaredati s pobjedama i stići, ionako mali, bodovni zaostatak za vodećim ekipama.

Velež: Bogdanović, Ikić, Zeljković,Kvakić, Dejanović (Ćosić),Halilović (Zvonić), Pršeš (Anđušić), Hasanović, Ovčina, Džanković (Pantelić), Zajmović (Haskić)

Sarajevo: Šahinović, Trako, Drobarov, Vršajević, Tomašević, Čirjak (Abubakar), Kobiljar (Mustafić), Suljić, Varešanović (Ikić), Čataković (Avramovski), Mulahusejnović (Ahmetović)