Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Hercegovina ima samo jednu Sigurnu kuću
Grude

Hercegovina ima samo jednu Sigurnu kuću

30/11/20233 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Sigurna kuća u Mostaru bilježi otprilike prosječan broj smještaja kao i prethodnih godina, ali je, nakon nesretnog slučaja koji se dogodio u Gradačcu, primjetan povećan broj upita od žena za različite informacije o svojim pravima, čak i neke pritužbe na institucije, koje nam se javljaju putem mobilnih mreža, odnosno našeg viber broja koji je dostupan 24 sata – izjavila je izvršna direktorica Udruženja Žena BiH, psihologinja i psihoterapeutkinja Dijana Tadić, prenosi Federalna.ba.

Dodala je kako su u Sigurnoj kući u Mostaru najviše smještene žene s djecom koja ne idu u školu.

28 ležajeva

”Sigurna kuća u Mostaru ima smještajni kapacitet od 28 ležajeva. Trenutno je u njoj smještena majka sa kćerkom, ali ove godine ih je tu bilo 25 s područja HNŽ-a. To je jedina sigurna kuća u ovoj županiji i na području Hercegovine ovoga tipa i jedna od njih osam koje su na razini države”,kazala je Tadić.

Kako je dodala, nakon spomenutog slučaja, kao da su i žene dobile nekakvu poruku da se baš nikome ne mogu obratiti.

”Zakoni postoje, ne primjenjuju se možda uvijek, ali ja sam za to da treba i mora da postoji odgovornost službenih osoba i ne mogu reći da je sistem uvijek zakazao, ali određene osobe u sustavu jesu. Zaista mislim da je vrijeme da počnemo svi preuzimati svoju odgovornost”, istaknula je Tadić uoči panel diskusije “Odgovor društva na rodno zasnovano nasilje”, koja je održana na Nastavničkom fakultetu Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru.

Predsjednica Udruženja “Novi put” Abida Pehlić kazala je tom prilikom kako smo se u posljednjih par mjeseci, nažalost, suočili s brojnim informacijama vezanim za slučajeve femicida na području BiH.

”Prema nekim neslužbenim podacima, tijekom ove godine izvršeno je 12 pokušaja femicida, od toga je njih sedam, nažalost, rezultiralo smrtnim ishodom, odnosno žene su bile žrtve svirepih ubojstava od strane svojih tadašnjih ili bivših partnera, dok je, srećom, pet njih uspjelo da preživi”, kazala je Pehlić.

70 pokušaja femicida

Kako je dodala, prema tim neslužbenim podacima u zadnjih deset godina izvršeno je oko 70 pokušaja femicida, mnogo njih je rezultiralo smrću i 29 počinitelja je nakon toga izvršilo samoubojstvo.

”Tako da smo u posljednje vrijeme intenzivirali naš rad u cilju sprječavanja svih oblika femicida, ali i u cilju osnaživanja potencijalnih i stvarnih žrtava svih oblika rodno zasnovanog nasilja kako bi se na vrijeme osnažile da zatraže podršku i na kraju krajeva kako bismo svi zajedno spriječili nove pokušaje počinjenja femicida na području BiH”, poručila je Pehlić.

Panel diskusiju “Odgovor društva na rodno-zasnovano nasilje” organiziralo je Udruženje “Novi put” kao dio kampanje povodom 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, a na njoj je razgovarano o trenutnoj situaciji po pitanju nasilja nad ženama, kao i o odgovoru društva na ovaj rastući fenomen.

Kampanja se provodi u okviru projekta pod nazivom ”Unaprjeđenje podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja i diskriminacije”, koji se realizira uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

Post Hercegovina ima samo jednu Sigurnu kuću je prvi puta viđen na Grude Online.

www.grude-online.info

Preporučeni članci

  • EUROPOL i policija u BiH razbili veliku kriminalnu skupinu, 38 uhićenih
  • Potrošačka košara dostiže vrtoglavih 3.000 maraka?
  • Grude: Proglašen prestanak stanja prirodne nepogode
  • Plenković: Kupit ćemo HIMARS-e, Ceasare i Bayraktare

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

Vlada ŽZH mijenja zakone o državnim službenicima, prostornom uređenju i građenju

28/08/2025

Umirovljenici u Federaciji BiH izlaze na prosvjede, Vladi dali rok

28/08/2025

Prije 32 godine proglašena Hrvatska Republika Herceg-Bosna

28/08/2025

Nakon Ljubuškog i Širokog Brijega, i Posušje najavilo novčanu pomoć za prvašiće

28/08/2025
Najnovije

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

21/07/2026

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

21/07/2026

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

21/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.