FOTO | Marko Mandić iz Čapljine osvojio prvo mjesto na međunarodnom natjecanju iz građevinarstva

Međunarodna udruga studenata građevinarstva IACES LC Mostar u suradnji sa Fakultetom građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru po prvi put je organizirala Lokalnu fazu ICEC natjecanja (International Civil Engineering Competition).

Na natjecanju su mogli sudjelovati studenti građevinarstva i arhitekture, a u pobjedničkoj grupi koja je osvojila prvo mjesto sudjelovao je Marko Mandić iz Čapljine.

On je zajedno sa svojim kolegama Ilijom Srebrovićem i Dariom Budimirom iz Posušja uspješno riješio tri izazova iz područja građevinarstva: Geotehnika – Hidrotehnika – Konstrukcije.

Osim Marka, iz Čapljine je sudjelovala još jedna studentica Dragana Markota koja je sa kolegicama Karla Petrušić i Anđela Jelinić osvojila treće mjesto.

Izazove za natjecatelje su pripremili prof. dr. sc. Maja Prskalo, doc. dr. sc. Mirna Raič i mag. građ. Petra Merdžo.

Nakon prva dva izazova, gdje se odmjeravalo teoretsko znanje i znanje iz rješavanja zadataka i problema iz navedenih oblasti (geotehnika i hidrotehnika) sve je bilo i dalje otvoreno, s obzirom da je broj bodova svih ekipa bio podjednak.

Treći izazov bio je iz konstrukcija, odnosno bilo je potrebno napraviti model mosta od 150 štapića za sladoled i 40 ražnjića. Nakon izrade mosta, mostovi su ocijenjeni vizualno i pristupilo se testiranju nosivosti.

Test nosivosti je odlučio pobjednika i s 0,4kN (40 kg) ekipa „Fušeri i ostali sportaši“ osvajaju prvo mjesto u ukupnom poretku.

Drugo mjesto je pripalo ekipi „Smislit ćemo nešto“, dok je treće mjesto zauzela ekipa „Sekundardna supersila“.

Najuspješniji tim osvojio je nagradu od 300 eura, te mogućnost sudjelovanja na završnoj fazi ICEC natjecanja koje će se održati u Temišvaru (Rumunjska) u mjesecu srpnju ove godine u trajanju od tjedan dana.

Ove godine se očekuje najveća Finalna faza ICEC natjecanja do sada, koja će imati preko 30 timova iz mnogih zemalja svijeta.

U slučaju da tim koji predstavlja naš Fakultet osvoji prvo mjesto na Finalnoj fazi natjecanja u Rumunjskoj, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru će postati domaćin Međunarodnog natjecanja studenata građevinarstva 2023. godine.