World Wildlife Fund (WWF) Adria je u Livnu ranije istakao da se vodom u slivu Cetine u BiH upravlja isključivo u interesu proizvodnje električne energije.
Rasprave oko eksploatacije vodnih resursa u blizini Livna i Tomislavgrada obuhvataju ekonomske, ekološke i političke aspekte te su dio neriješenih problema na granici između BiH i Hrvatske.
WWF Adria u Livnu je također istakao da su negativne posljedice evidentne, posebno za rijeku Plovuću i njen ekosistem. Lokalno stanovništvo je izrazilo zabrinutost zbog sušenja korita Plovuće i nedostatka adekvatnog odgovora nadležnih institucija.
Ukoliko se ne riješi ovaj problem, najavljeni su protesti i pravne akcije. Fondacija Atelje za društvene promjene pružit će podršku u tom procesu.
Ovaj slučaj naglašava potrebu za suradnjom između BiH i Hrvatske u rješavanju prekograničnih problema, uz uključivanje civilnog društva i ekoloških udruženja.

Antikorupcija
Izvor: ( livnovine.com / Mostarski.info )


