Bosna i Hercegovina u posljednjim minutama izbjegla poraz od Finske

bosna i hercegovina u posljednjim minutama izbjegla poraz od finske

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je remijem u Finskoj započela novi ciklus Lige nacija. Konačan rezultat u Helsinkiju glasio je 1:1.

Susret je počeo bolje po selekciju Bosne i Hercegovine, pa su izabranici Ivayla Peteva izašli u visoki pressing koji je rezultirao sa nekoliko slobodnih udaraca koje je izveo Miralem Pjanić. Međutim, na centašutevima na početku utakmice nije se niko nalazio, pa su Finci lako otklanjali opasnost.

Nakon početnih desetak minuta, Finska je preuzela terensku incijativu, te su u dva navrata tjerali naše defanzivce da izgube loptu sa svojim pressingom, te čak postigli pogodak u 15. minuti, međutim isti je poništen zbog nedovoljene pozicije.

U 28. minuti utakmice nakon kornera golu Ibrahima Šehića zaprijetio je O' Shaughnessy, ali je udarac otišao pored gola. Pet minuta kasnije desila se najbolja šansa za Zmajeve u prvom poluvremenu. Amir Hadžiahmetović je izbacio Kolašinca na lijevoj strani, a Džeko je čekao sam loptu na drugoj stativi, međutim centaršut Kolašinca je bio katastrofalan.

Nedugo zatim i Pjanić šutira, ali je njegov udarac izblokiran, da bi nakon kornera zaprijetio Džeko, ali je šut otišao visoko preko gola. Posljednjih pet minuta prvog poluvremena pripalo je Finskoj, prvo je Pukki zaprijetio u 40. minuti, ali je Šehić odlično odbranio, da bi tri minute kasnije nove dvije velike šanse Finci propustili, a pobjednik bio Ibrahim Šehić.

Međutim, u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena glavni sudija je dobio upute iz VAR sobe da bi trebao pogledati jednu situaciju koja se desila, te donijeti odluku o mogućem jedanaestercu. Na kraju dosuđen je penal, a Prciću je pokazan žuti karton zbog igranja rukom. Penal je realizirao Pukki i tako postigao peti pogodak u utakmicama protiv Bosne i Hercegovine i stavio tačku na prvi dio susreta.

Nastavak utakmice donio je odmah novu šansu za Pukkija nakon svega dvadesetak sekundi, ali je promašio veliku priliku za domaću selekciju. Najbolja šansa za našu reprezentaciju desila se u 59. minuti utakmice, a tada je šutirao Gojak, međutim, njegov udarac je bio izblokiran. Zaprijetila je naša selekcija i u 67. minuti preko Menala, ali Hradecky je sačuvao svoju mrežu.

Sredinu drugog poluvremena obilježili su žuti kartoni, a izmjene Peteva u vidu Luke Menala, Dine Hotića, Smaila Prevljaka i Amera Gojaka su donijele život u našoj reprezentaciji. Menalo je zaprijetio 89. minuti utakmice, ali je Hradecky taj udarac odbranio. Samo tri minute kasnije veliko slavlje naših navijača u Helsinkiju, a mrežu domaće reprezentacije zatresao je već pomenuti Prevljak nakon velike gužve u kaznenom prostoru.

Finska – Bosna i Hercegovina 1:1

Stadion: Olimpijski stadion u Helsinkiju
Sudija: Nick Walsh (Škotska)
Strijelci: Pukki 45+1' – 1:0; Prevljak 90+2' – 1:1
Žuti kartoni: Ivanov, Nissila, Lam, O'Shaughnessy (Finska); Prcić, Hotić (Bosna i Hercegovina)

Finska: Hradecky, Alho, Valsanen, Ivanov, O' Shaughnessy, Uronen, Schuller (Lam 61.), Lod (Forss 78.), Kamara, Nissila (Taylor 61.) i Pukki (Kallman 78.). Selektor: Markk Kanerva.

Bosna i Hercegovina: Šehić, Kolašinac, Hadžikadunić, Ahmedhodžić, Gazibegović (Hotić 67.), Prcić, Pjanić (Gojak 57.), Hadžiahmetović (Prevljak 82.), Stevanović, Krunić (Menalo 57.) i Džeko. Selektor: Ivaylo Petev.