„AL PARI“ 30 MINUTA: Još jedan dokaz vrijednosti rada Izviđačeve škole

Nestvarno je djelovao otpor koji je pružila mlada ekipa ljubuškog Izviđača favoriziranom Fuchse Berlinu u utakmici 2. kola Europske lige iako su na kraju izgubili sa 34:22.

Protivnik je branitelj titule osvajača Europske lige i trenutačno vodeći, dominantan tim najjačeg svjetskog klupskog rukometnog natjecanja, Bundeslige. U novu sezonu su krenuli bez poraza pa to nisu dozvolili ni u Ljubuškom, gdje su objektivno očekivali najmanje probleme. Ipak Skauti su uz takmaca tog renomea i podršku publike, koja je ovaj put napunila ljubušku sportsku dvoranu (oko 3.000 ljudi), bili višestruko motivirani da pruže svoju najbolju partiju i pokažu dokle seže njihov talent. U klupsku, ali i povijest bh. rukometa, će ostati upisano da je ova generacija Izviđača odigrala neriješeno (13:13) u prvom dijelu meča sa Lisicama.

Još jednom su Skauti dokazali vrijednost vlastite rukometne akademije (koliko god to djelovalo neobično za zaključiti poslije tako visokog poraza), te da i dalje, u široj regiji, prednjače po razvoju talentiranih igrača.

Gosti su poveli sa 2:0, ali su Ljubušaci u 9. minuti preokrenuli na 5:3. U nastavku su Skauti jurili uglavnom minimalnu prednost Lisica, a posljednja dva gola Izviđača u prvih 30 minuta (za 12:12 i 13:13) je postigao Mihael Bebek. Već otvaranje drugog dijela je nagovijestilo ritam Nijemaca koji više Izviđač neće moći pratiti pa je u 39. minuti bilo 21:16 za sastav mladog trenera Jarona Siewerta (29 godina). U 43. minuti je nenamjerni prekršaj kojim je povrijedio Filipa Odaka napravio Mijajlo Marsenić zaradivši crveni karton. Trenutak iz 49. minute će svakako dugo pamtiti domaći golman Haris Suljević koji je skinuo sedmerac Hansu Lindbergu. Iz ove faze vrijedi izdvojiti i minute koje je protiv ovakvog tima trener Toni Čolina pružio 17-godišnjem Petru Grbavcu.

Prednost gostiju se do kraja samo uvećavala do konačnih 34:22, ali su bez obzira na to na kraju svojom izvedbom mogli biti vrlo zadovoljni i domaći mladi rukometaši koji su pokazali da imaju radi čega dalje nadograđivati svoje igračke potencijale. Gosti su ukalkulirane bodove iz Ljubuškog osvojili teže nego su očekivali.

U pobjedničkom timu Mathias Gidsel je postigao 7 golova, a po 5 Jerry Tolbring, Lase Bredekjaer Andersson i Mijajlo Marsenić. U prvom dijelu meča je Victor Kireev skupio 8 obrana, a u drugom dijelu Dejan Milosavljev 10. Kod Izviđača je Diano Ćeško zabio 5, a Mihael Bebek 4 gola. Haris Suljević je imao 8 obrana, a Aldin Alihodžić 3.

Treneri Toni Čolina i Jaron Siewert

Čolina: Hvala svima koji su nas podržali

Trener Toni Čolina je prvenstveno bio zadovoljan podrškom koju je Izviđač dobio u ovom meču i punim tribinama (oko 3.000 ljudi).

– Hvala svima koji su dali sve od sebe da se ovo organizira na veličanstven način. Hvala svima koji su nas podržali i omogućili da se ovo dogodi u Ljubuškom. U prvom dijelu su momci odigrali obranu fantastično, uz dobre golmane iza. U napadu smo bili puno kontroliraniji i smireniji, nismo puno žurili kao u Bukureštu, a to nam se i vratilo. Pohvalio bih Ivana Pavlovića koji se jako brzo adaptirao i odigrao 56 minuta kakve samo veliki mogu. Imali smo raspoložene Bebeka i Ćešku, Ljubića. Osjetili smo ove ljude koji su došli i mislim da smo igrom maksimalno vratili pozornost i podršku koju smo dobili, rekao je Čolina te se osvrnuo na vrijednost ovakvih utakmica za mlade igrače:

– Drukčije je ako se moraš pripremiti za Mathiasa Gitsela, onda moraš biti maksimalan. Što ih više postavimo u situacije koje nalažu maksimalnu koncentraciju na zadatke, to će im biti puno lakše kasnije kad im dođu i lakši protivnici. Tako se sigurno puno više raste, nego da stalno igraš utakmice koje nisu baš pod velikim intenzitetom, istakao je.

Siewert: Mladim igračima Izviđača želim sreću i uspjeh

Fuchse još od 2020. godine vodi mladi trener Jaron Siewert (29) koji se ovim poslom bavi već od 2013. godine.

– U prvom poluvremenu nismo igrali kao prethodne utakmice. Propustili smo realizirati dosta prilika i to je onda bila egal utakmica. U drugom dijelu smo htjeli podignuti svoju igru u oba pravca i mislim da smo to napravili u posljednjih 20 minuta. Bila je ovo dosta teška borba i sretan sam zbog pobjede. Želim svim mladim igračima Izviđača svu sreću i uspjeh u budućnosti. Imam puno respekta za mlade igrače Izviđača koji su igrali odlično u prvom dijelu. U nastavku smo mi imali vjerojatno više energije i iskustva. Dok je bila egal borba atmosfera je bila odlična i bilo se teško nositi s tim, izjavio je Siewert.

„al pari“ 30 minuta: još jedan dokaz vrijednosti rada izviđačeve škole

Pavlović: Veliki izazov i užitak

Najbolji igrač Premijer lige prošle sezone, Ivano Pavlović, je predvodio Izviđač.

– Bilo je lijepo igrati pred ovoliko ljudi, a posebno ž protiv ovako velike ekipe i svjetskih igrača. Prvo poluvrijeme je bilo borbeno i jako dobro s naše strane. U drugom dijelu smo nažalost malo pali, oni su ubacili u brzinu više, i nismo mogli pratiti taj ritam dalje. Za nas je bio veliki izazov i užitak igrati protiv ovakve ekipe, izjavio je Ivano Pavlović.

Kopljar: Htjeli smo se odmah odvojiti

U dresu Lisica svoju ulogu ima i bivši proslavljeni reprezentativac Hrvatske, veteran Marko Kopljar (37).

– Htio bih pohvaliti Izviđač, pokazali su da se mogu boriti sa svakim, mogu tražiti bodove u ovoj skupini. Neka samo nastave sa takvim samopouzdanjem dalje i nekog će iznenaditi. Mi smo se sigurno htjeli već u prvom poluvremenu odvojiti, a nismo uspjeli u tome, rekao je Kopljar.

Milosavljev: Izviđač je timski igrao odlično

Na golu Fuchse je u drugom poluvremenu odličan bio reprezentativac Srbije, Dejan Milosavljev, koji je skupio 10 obrana.

– Zahvaljujem se ljudima koji su došli u velikom broju gledati dobar rukomet. Drago mi je da sam igrao ovdje, a mladi momci Izviđača su pokazali lijep i kvalitetan rukomet u prvom poluvremenu. Bili su odlični, ali presudio je naš tempo koji igramo, također i naše iskustvo. U ključnim trenucima smo bili bolji i mirno priveli utakmicu kraju. Domaća ekipa se borila na kvalitetan način i želim im svu sreću do kraja. Zajedno će dalje igrati sve bolje i bolje, rekao je Milosavljev.

Pitali smo je li primijetio nekog pojedinca u redovima domaćina koji bi u dogledno vrijeme mogao stići na najvišu razinu.

– Ovo je stvarno dobro područje s kojeg dolaze talenti, trenutno je u Bundesligi dosta igrača s ovih prostora ili onih koji su prije igrali. Mislim da je ova ekipa prije svega veliki tim, jer su oni ovaj put igrali timski, a ne individualno. Zato ne mogu nikoga izdvojiti, svi su bili dobri, trudili su se, zajedno igrali kako obranu, tako i napad. Malo ih poznajem da bih mogao nekoga izdvojiti, jedino možda poslije dvije – tri utakmice. Ovako im mogu čestitati što su se borili kao tim, poručio je te pohvalio publiku:

– Atmosfera je bila odlična i svaka čast ljudima što su došli i podržali Ljubuški, nadam se da će tako biti i na svakoj utakmici u njihovom prvenstvu.

Fuchse je ove sezone na skoru od 10 pobjeda u Bundesligi i 2 u Europskoj ligi. Bez poraza su.

– Ambicije su nam da prije svega ostanemo zdravi, da se fokusiramo na zadatke koje trebamo uraditi i pobjeđujemo. U Bundesligi se samo gledaju pobjede, a mi smo sad na dobrom putu. Nadamo se da će nas povrede zaobići i da će se igrači koji nam nedostaju vratiti što prije kako bi bili još jači i iskoristili priliku koju trenutno imamo, a prioritet nam je Bundesliga, zaključio je Dejan Milosavljev.

mostar@dnevni-list.ba

The post „AL PARI“ 30 MINUTA: Još jedan dokaz vrijednosti rada Izviđačeve škole appeared first on Dnevni.ba.