Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » VIDEO / Livnjacima granica “pred kućom”, a moraju ići na stotine kilometara udaljene prijelaze
Livno

VIDEO / Livnjacima granica “pred kućom”, a moraju ići na stotine kilometara udaljene prijelaze

01/11/20253 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Proizvođači livanjskog sira, jednog od najpoznatijih i najkvalitetnijih autohtonih proizvoda iz zapadne BiH, suočavaju se s ozbiljnim problemima pri izvozu svojih proizvoda preko graničnog prijelaza Kamensko, koji povezuje Bosnu i Hercegovinu s Republikom Hrvatskom, a time i s tržištem Europske unije.

Granični prijelaz Kamensko, koji povezuje općinu Livno u BiH s Imotskim u Republici Hrvatskoj, predstavlja najlogičniju i najbližu rutu za izvoz livanjskog sira prema tržištu EU.

Udaljenost od glavnih proizvodnih pogona do Kamenskog iznosi 30 km, dok su alternativni prijelazi koji ispunjavaju uvjete za izvoz proizvoda životinjskog porijekla (npr. Bijača ili Bosanska Gradiška) udaljeni nekoliko stotina kilometara.

Zbog toga su proizvođači primorani transportirati robu dužim i skupljim rutama, što povećava troškove logistike, opterećuje poslovanje i dovodi do smanjenja konkurentnosti na inozemnim tržištima. Također, zbog osjetljivosti mliječnih proizvoda na temperaturne i vremenske uvjete, duži transport povećava rizik od kvarenja ili smanjenja kvalitete proizvoda.

Glavni izazov leži u nedostatku carinskih i sanitarnih inspektora ovlaštenih za kontrolu životinjskih proizvoda na samom prijelazu.

Iako je GP Kamensko jedan od važnijih putnih pravaca za izvoz robe iz HBŽ, ne nalazi se na listi odobrenih graničnih prijelaza za izvoz proizvoda životinjskog porijekla prema EU.

To znači da proizvođači moraju koristiti udaljenije prijelaze, poput onih u Gradišci ili Bijači, što značajno povećava troškove transporta, produljuje vrijeme isporuke, te smanjuje konkurentnost livanjskog sira na zahtjevnom EU tržištu.

Zastupnik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Ilija Cvitanović inicirao prekategorizaciju GP Kamensko, a tim povodom je otkrio da su otvoreni razgovori sa Europskom unijom na nivou institucija BiH.

“Inicijativa za prekategorizaciju graničnog prijelaza Kamensko u prvu kategoriju je prošla povjerenstvo za Ustav i očekujem je vrlo brzo u Domu naroda i u Zastupničkom domu i vjerujem da će biti usvojena i da će donijeti dobro svim gospodarstvenicima u svim županijama koje levitiraju prema tom graničnom prijelazu”, naveo je.

Budući da je to bio prijelaz prve kategorije, Cvitanović smatra da je nužno da Vijeće ministara BiH otvori razgovore sa Hrvatskom i Europskom unijom i vrati ga i prvu kategoriju, budući da ispunjava sve tehničke uvjete u prvu kategoriju graničnog prijelaza.

“Gospodarstvenici trpe jako puno štete, financijskih izdataka, jer ispred svojih vrata imaju prijelaz koji ispunjava sve tehničke uvjete, ali ne mogu ga koristiti jer nije tako kategoriziran, moraju prijeći puno kilometara da bi došli do Bijače ili do Gradiške i praviti ogromne troškove”, izjavio je. Mišljenja je da sredstva koja troše na te troškove mogu puno pametnije investirati.

“Koliko ja znam, Ministarstvo vanjske trgovine je otvorilo razgovore sa Evropskom unijom o prekategoriziranju graničnog prijelaza Kamensko, graničnog prijelaza Izačić i mislim da će brzo u tu fazu doći i granični prijelaz Svilaj što će omogućiti svim gospodarstvenicima iz BiH i svih područja da mogu koristiti najbliže granične prijelaze koje ispunjavaju tehničke uvjete i tako drastično smanjiti troškove i ubrzati proces razmjene roba sa Evropskom unijom.”

Domaći proizvođači sa ovog područja BiH ističu da je ovakva situacija demotivirajuća za lokalne poljoprivrednike i poduzetnike, koji već ulažu napore u održavanje tradicionalne proizvodnje i ispunjavanje EU standarda kvalitete.

Pored toga, sporost administrativnih procedura i nedovoljna podrška institucija dodatno otežavaju plasman livanjskog sira izvan granica BiH. klix.ba

relax-portal.info

Preporučeni članci

  • Sedmi turnir u uličnoj košarci održan u Livnu – prikupljeno 3.830 KM za humanitarne svrhe
  • U Livnu održana Intermedijalna večer – spoj poezije, slike i glazbe
  • Ljuba Andabak: Najpopularniji oblici noktiju su uska kocka i badem
  • Odvjetnicima vraćeno pravo da mogu sačinjavati ugovore o prometu nekretnina

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

Osobe s invaliditetom u Livnu traže prava, a ne privilegije

21/07/2026

Razgovori o plaćama u MUP-u HBŽ-a: Sindikat traži osnovicu od 520 KM, Vlada nudi 490 KM

21/07/2026

Mljekara Puđa upošljava tri radnika

20/07/2026

Koncertom klape Rišpet otvoreno Livanjsko kulturno ljeto

20/07/2026
Najnovije

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

21/07/2026

Osobe s invaliditetom u Livnu traže prava, a ne privilegije

21/07/2026

FOTO | SKB Mostar ustupio vrijedan RTG uređaj Domu zdravlja Čapljina

21/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

Osobe s invaliditetom u Livnu traže prava, a ne privilegije

FOTO | SKB Mostar ustupio vrijedan RTG uređaj Domu zdravlja Čapljina

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.