Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Umirovljenike u FBiH očekuje novi rast mirovina
Grude

Umirovljenike u FBiH očekuje novi rast mirovina

06/02/20243 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Zahvaljujući usvajanju federalnog proračuna za 2024. godinu umirovljenici, korisnici Federalnog zavoda MIO, uvećane mirovine dobili su ovoga mjeseca, odnosno prilikom isplate mirovine za siječanj.
Riječ je o akontativnom uvećanju mirovina za pet posto, a za što je suglasnost dala Vlada Federacije BiH.

Odnosno, kako je objasnio federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, riječ je o usklađivanju koje se u skladu sa Zakonom o mirovinskom osiguranju vrši redovito godišnje, svakog 15. travnja, a nakon što Federalni zavod za statistiku objavi podatak o rastu BDP-a i indeksa potrošačkih cijena u prethodnoj godini, piše Večernji list.

Uzimajući u obzir posljedice globalne inflacije i materijalni položaj umirovljenika, Upravni odbor Federalnog zavoda MIO donio je, u skladu s člankom 79. Zakona o MIO, odluku o akontativnom usklađivanju mirovina, a Vlada FBiH prihvatila ju je i izglasala.

Ovom odlukom mirovine se usklađuju akontativno za pet posto, osim najviših mirovina ostvarenih po Zakonu počevši od 1. ožujka 2018. godine i mirovina ostvarenih u 2024. godini, s iznimkom minimalnih i zajamčenih mirovina, navedeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Prema dostupnim podacima o kretanju bruto domaćeg proizvoda (BDP) i indeksa potrošačkih cijena (CPI), procjena je da bi se postotak redovitog usklađivanja mirovina, počevši od 1. siječnja 2024. godine, trebao kretati od 6 posto do 7 posto.

Mirovine uvećane na ovaj način isplaćivale su se u travnju, retroaktivno od siječnja, a formula za izračun je da 50 posto iznosa dvaju navedenih parametara u zbroju daje iznos usklađivanja. Ako bude odstupanja u zbroju ovih dvaju iznosa prilikom objave službenih podataka u travnju, razlika u mirovinama od siječnja do travnja, nastala po ovoj osnovi, isplatit će se umirovljenicima u travnju, najavio je ministar Delić.

A da najavljenih pet posto neće biti ukupno povećanje mirovina, odnosno usklađivanje mirovina u ovoj godini, očekuju i umirovljenici. Član Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika Federacije BiH Mustafa Trakić za medije je izjavio kako u ovoj udruzi očekuju da će do povećanja doći i u travnju, navodeći kako je u proračunu Federacije BiH za ovu godinu za povećanje mirovina predviđeno 317 milijuna konvertibilnih maraka.

Osim ovih sadašnjih pet posto, računamo i na povećanje mirovina za nekoliko posto i 15. travnja. I ta razlika će biti isplaćena od siječnja, objasnio je Trakić.

Inače, ovim akontativnim povećanjem od pet posto najniža mirovina, koja je u Federaciji BiH za prosinac iznosila 538,27 KM, s povećanjem iznosi 564 KM, zajamčena je 674,52, dok najviša mirovina, prema Zakonu o MIO koji je bio na snazi do 1. ožujka 2018., iznosi 2757,74 KM, piše Večernjak.

Savez udruga umirovljenika Federacije BiH tražio je od Vlade Federacije BiH i isplatu 13. mirovine u visini od 640 KM, međutim, prema Trakićevim riječima, još uvijek nisu dobili povratnu informaciju. Umirovljenici ovu isplatu traže zbog jakog udara inflacije, koji ovu kategoriju stanovnika, a posebno one s najnižim mirovinama, posebno pogađa.

Post Umirovljenike u FBiH očekuje novi rast mirovina je prvi puta viđen na Grude Online.

www.grude-online.info

Preporučeni članci

  • Započelo obilježavanje 29. obljetnice utemeljenja Hrvatske Republike Herceg-Bosne
  • Mostar: Od početka idućeg tjedna do bolnice na Bijelom Brijegu okolnim putem
  • FOTO: Poznati polufinalni parovi Lige MZ Grude
  • Vlada ZHŽ-a osigurala 116.000 KM za nabavku udžbenika

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

Grude svečano obilježile Dan branitelja i 32. obljetnicu Hrvatske Republike Herceg-Bosne

28/08/2025

Vlada ŽZH mijenja zakone o državnim službenicima, prostornom uređenju i građenju

28/08/2025

Umirovljenici u Federaciji BiH izlaze na prosvjede, Vladi dali rok

28/08/2025

Prije 32 godine proglašena Hrvatska Republika Herceg-Bosna

28/08/2025
Najnovije

Koordinator rezervacija i prijema gostiju

03/06/2026

Alatničar

03/06/2026

Crna Gora zaustavila 90 Srba s kriminalnim dosjeima: sumnja na hibridno djelovanje uoči Vučićeva dolaska

03/06/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Koordinator rezervacija i prijema gostiju

Alatničar

Crna Gora zaustavila 90 Srba s kriminalnim dosjeima: sumnja na hibridno djelovanje uoči Vučićeva dolaska

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.