back to top

U vodovodima u HNŽ-u ne kontroliraju se pesticidi, fenoli, mineralna ulja i teški metali

Zavod za javno zdravstvo HNŽ-a objavio je izvješće “Ocjena zdravstvenog stanja stanovništva HNŽ za 2021.” u kojemu je, između ostaloga, objavljena i analiza vode na području ove županije. Prema izvješću, 22% analiziranih uzoraka vode na fizičko-kemijsku ispravnost iz središnjega vodovoda te 35% uzoraka lokalnih vodovoda bilo je neispravno, piše Večernji list BiH.

Stanje se pogoršava

Prema analizi na području HNŽ-a ima dosta kvalitetne vode za piće, ali se zbog nepoštovanja zakonske regulative i vrlo lošeg zdravstvenog nadzora pogotovo u lokalnim vodovodima stanje u ovoj oblasti značajno pogoršava.

Gradska područja, a u posljednje vrijeme i veliki broj seoskih naselja vodom za piće opskrbljuju se iz središnjih vodovodnih sustava. Brigu o ovim sustavima preuzela su javna komunalna poduzeća, čiji je osnovni cilj osiguranje dovoljne količine higijenski ispravne vode za piće.

Podaci dobiveni od komunalnih poduzeća pojedinih općina pokazuju da se postotak obuhvaćenosti stanovništva higijenski ispravnom vodom za piće iz središnjih vodovodnih sustava kreće iznad 80%. Javnozdravstveni nadzor nad objektima za vodoopskrbljivanje na području HNŽ-a postoji, ali je nedovoljan.

Unutar vodovodnih poduzeća, izuzev dijelom “Vodovod Mostar”, ne postoje vlastiti laboratoriji za kontrolu vode na zdravstvenu ispravnost, nego se o zdravstvenoj ispravnosti prosuđuje na osnovi dobivenih rezultata analiza urađenih u Zavodu.

– Kako je broj uzetih uzoraka za analize dosta manji od zakonski određenoga, teško je sa sigurnošću govoriti o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, odnosno davati ocjenu ukupnog vodoopskrbljivanja. Najčešće se neispravnost vode određuje prema parametrima nađenim pri mikrobiološkom pregledu, dok se dosta rjeđe rade fizičko-kemijske i radiološke analize.

Najčešći potencijalni zagađivači su neuređena i “divlja” odlagališta. Zbog nedostatka suvremene opreme ne kontroliraju se parametri kao što su pesticidi, fenoli, mineralna ulja i neki teški metali, tako da se ne može dati mišljenje o zdravstvenoj ispravnosti i kvaliteti vode – navodi se.

Rezultati analiza

Tijekom 2021. na području HNŽ-a iz središnjeg vodovoda na fizičko-kemijsku ispravnost uzet je 91 uzorak vode za piće, od čega 20 (22%) uzoraka nije zadovoljavalo normative. Na mikrobiološku ispravnost analizirana su 642 uzorka, od čega je 19 (3%) uzoraka bilo neispravno.

Najčešći uzročnici mikrobiološke neispravnosti su prisustvo indikatora svježe ili starije fekalne kontaminacije – utvrđeno prisustvo koliformnih bakterija, E. coli i streptokoka fekalnog porijekla, Enterobacter, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa i ostalih.

Razlozi neispravnih uzoraka su: povećan broj uzoraka sirove vode iz vodovodnih sustava (koji nisu isporučivani potrošačima), uzimanje većeg broja uzoraka u razdobljima s velikim oborinama kada dolazi do povećane mutnoće vode, a u sustavima nema uređaja za kondicioniranje, ispadi u tijeku dezinfekcije vode.

Prigradska naselja i ruralna područja vodom za piće opskrbljuju se iz lokalnih vodovoda, bunara, čatrnja, kaptiranih čak i otvorenih izvora. Na fizičko-kemijske parametre ispravnosti iz lokalnog vodoopskrbljivanja analizirano je 14 uzoraka vode za piće, od čega 5 (35%) uzoraka nisu zadovoljavalo normative.

Na mikrobiološku ispravnost analizirano je 87 uzoraka, od čega 46 (53%) nije odgovaralo pravilniku. Vodeći uzrok mikrobiološke neispravnosti vode su koliformne bakterije koje upućuju na fekalno zagađenje vode.

Objava U vodovodima u HNŽ-u ne kontroliraju se pesticidi, fenoli, mineralna ulja i teški metali pojavila se prvi puta na Čapljinski portal.

caportal.net

Popularno danas