Close Menu
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
Facebook X (Twitter) Instagram
Mostarski.infoMostarski.info
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Oko nas
    • Mostar
    • Čapljina
    • Čitluk
    • Grude
    • Konjic
    • Livno
    • Ljubuški
    • Neum
    • Posušje
    • Prozor-Rama
    • Stolac
    • Tomislavgrad
  • Magazin
    • Kultura
    • Biznis
    • Geek
    • Zanimljivosti
    • Obavijesti
  • Turizam
    • Znamenitosti
    • Istaknuti Mostarci
    • Manifestacije
  • Info
    • Osmrtnice Mostar
    • Granični prelazi kamere BiH
    • Servisne informacije
    • Live kamere BiH
    • Vrijeme u Mostaru
    • Vaktija Mostar
    • Radio stanice
    • Rezultati uživo
  • GRANICE
  • KAMERE
  • VAKTIJA
  • OSMRTNICE
  • VRIJEME
  • RADIO
Mostarski.infoMostarski.info
Home » Predstavljanje zbornika radova Hrvatskog žrtvoslovnog društva održano u Duhovno-kulturnom centru SARSENTERUM u Stocu
Vijesti

Predstavljanje zbornika radova Hrvatskog žrtvoslovnog društva održano u Duhovno-kulturnom centru SARSENTERUM u Stocu

19/04/20233 Mins Read
Share
Facebook Twitter Reddit Pinterest Email Bluesky LinkedIn Tumblr VKontakte Telegram WhatsApp Threads Copy Link

U Stocu, 18. travnja predstavljen je zbornik radova sa osmog Hrvatskog žrtvoslovnog kongresa pod nazivom TOTALITARIZMI XX. STOLJEĆA I NJIHOVE POSLJEDICE ZA HRVATSKI NAROD.

U programu su sudjelovali predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva Ante Beljo, povjesničari, profesor Ante Čuvalo i fra Robert Jolić, publicist Stanislav Vukorep i književnica Anita Martinac.

Grad Stolac i udruga Vidovo polje Stolac organizirali su predstavljanje zbornika, a goste je pozdravio gradonačelnik Stjepan Bošković, te zahvalio što je Hrvatsko žrtvoslovno društvo odabralo Stolac za prvo predstavljanje zbornika. Posebna zahvala upućena je autorima koji su posvetili teme radova Stocu i okolici. 

Književnica Anita Martinac govoreći o zborniku podsjetila je kako se u njemu nalaze jedni od posljednjih radova na žalost preminulih suradnika poput Željka Raguža, Josipa Palade, prof. Vjenceslava Topalovića i prof. Zvonimira Šeparovića. Te da su upravo ovakvi radovi i druga njihova djela ostavili trajni pečat a sam tim nas i zadužuju da nastavimo raditi na istim projektima. Ogroman je posao uraditi žrtvoslov župe ili općine, ali sigurno to su najtrajniji spomenici, naglasila je Anita Martinac.

Ante Beljo izlagao je sažetak objavljenog rada u zborniku a odnosi se na razbijanje mitova i dokazanih činjenica od djelovanju Petra Drapšina, narodnog heroja Jugoslavije te njegovu ulogu u tragediji Hrvata istočne Hercegovine. Posebno je istakao progone hrvatskog pučanstva upravo s područja Stoca, zatim djelovanje četničkih odreda s osvrtom na odnos četničko-monarhističkog i komunističkog rata. Čitana su također neka od svjedočanstava koja su zabilježena iz tog vremena. 

Žrtvoslovlje i hrvatsko iseljeništvo tema je rada koju je izlagao povjesničar Ante Čuvalo. Profesor Čuvalo u svom izlaganju dopunio je rad novim  saznanjima te iznio statistike o žrtvama u iseljeništvu.

Posebno zanimljivo izlaganje imao je povjesničar fra Robert Jolić na temu  Hercegovački žrtvoslovi – postignuća i izazovi. „Iznimno velik trud uložili su dr. don Ivica Puljić, Stanislav Vukorep i don Đuro Bender u izradu monografije Stradanja Hrvata tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća u istočnoj Hercegovini, koja je objavljena 2001. godine. Stradanja Hrvata s one strane Neretve su uistinu strašna i doveden je u pitanje i sami opstanak toga naroda u tim krajevima. Njihova stradanja su prezentirana i točno i stručno i tako je zauvijek spašen spomen na njih“ naglasio je fra Robert Jolić. Govoreći dalje o ostalim objavljenim žrtvoslovima naglasio je kako je važno koristiti se izvorima Maticama umrlih te točno navoditi sve informacije u publikacijama, a ne samo popise s imenima.

Posljednji izlagač Stanislav Vukorep čest je gost u Stocu, o kojem je pisao brojne knjige,  podsjetio je na važnost teme Masovno grobište Radimlja. Žrtve vape za spokojem, te smo dužni dostojanstveno položiti njihove smrtne ostatke u kosturnice i grobnice i ne dozvoliti da zamre istina istaknuo je Vukorep. 

Posjetitelji su mogli čuti mnogo korisnih informacija a naglašena je važnost pisanja istinite povijesti zasnovane na činjenicama i bez ideoloških natruha. Također upućen je poziv za obilježavanje Svibanjskih tragedija koji se tradicionalno održavaju na jednom od najvećih grobišta u BiH a to je upravo Radimlja. Ove godine sveta misa za sve žrtve bit će služena 28. svibnja kada se očekuje veći dolazak vjerničkog puka, posebno iz mjesta čiji su najmiliji nestajali upravo u kolonama prema ovom stratištu. 

Hrvatsko žrtvoslovno društvo od 1998. redovito održava svake treće godine trodnevne kongrese, godišnje preko 70 komemoracija na raznim grobištima hrvatskih žrtava, brojna predavanja i predstavljanja. Zato će večeras prvi rad nam predstaviti upravo predsjednik Društva.

www.obican.info

Preporučeni članci

  • Kontroverzna odluka NFSBiH već je stvorila veliki razdor u reprezentaciji BiH?
  • Prihodi od indirektnih poreza lani iznosili 11 milijardi KM
  • PAZITE IH SE Ovo su 4 najzlobnija znaka horoskopa
  • Izložba fotografija ‘Slušaj ona slikom priča’ u Mostaru i Podgorici

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp Threads Copy Link

Možda Vas zanima

Mobilni RTG uređaj projekta LIFEGATE predan na korištenje Domu zdravlja Čapljina – Sveučilišna klinička bolnica Mostar

21/07/2026

BEST mesnice pripremile super ponudu svježeg telećeg mesa po sniženim cijenama

21/07/2026

Bingo Group donirao 35.000 KM za unapređenje uslova u Dnevnom centru Udruženja „Dajte nam šansu“

17/07/2026

Edukacijom liječnika primarne zdravstvene zaštite započinje ključna faza Programa ranog otkrivanja raka pluća u Zapadnohercegovačkoj županiji

16/07/2026
Najnovije

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

21/07/2026

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

21/07/2026

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

21/07/2026

Mostarski info portal vezan za grad Mostar s redovnim informacijama i vijestima za sve građane. Kroz razne kategorije portala čitajte sve što vas zanima iz Mostara i Hercegovine

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
Najnovije objave

Sindikat djelatnika MUP-a HBŽ traži veće plaće i izmjene Kolektivnog ugovora

Utakmice MNL MZ općine Čitluk odgođene zbog loših vremenskih uvjeta

Iz Europe u Središnju Bosnu: Bračni par Stanić vratio se u Kreševo i pokrenuo siranu

Preporuke
  • Live kamere BiH
  • Hak kamere
  • Osmrtnice Mostar
  • Radio stanice uživo
  • Mostar vrijeme
  • Općine i gradovi
  • Rezultati uživo
Web dizajn i SEO optimizacija by SiaDizajn.ba
  • O nama
  • Saradnja
  • Impressum
  • Kontakt i Saradnja
  • Politika privatnosti

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Blokator oglasa omogućen!
Blokator oglasa omogućen!
Naša web stranica funkcionira zahvaljujući prikazivanje online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.