Mostarska Gimnazija obilježava 130 godina postojanja ove godine i putem službenih internetskih stranica i medija poziva:
„Velika gimnazija, Kraljevska gimnazija, Gimnazija „Aleksa Šantić“, Gimnazija Mostar, Stara dama… 130 godina posvećenih odgoju i obrazovanju… 130 godina znanja i uspomena… Gimnazija Mostar proslavlja veliki jubilej ove školske godine – 130 godina postojanja. Prisjećamo se duge i bogate tradicije škole koja je započela prvog dana nastave davne 1893. godine. Prisjećamo se ljudi, događaja, emocija koje nam se javljaju kad se sjetimo svoje škole. Bivši i sadašnji učenici i zaposlenici škole nose Gimnaziju u sebi na mnogo načina. Pozivamo vas da podijelite svoje uspomene i pošaljete fotografije koje vas vežu za školu, ukoliko ih imate.“
U pozivu se navode službeni i neslužbeni nazivi škole kroz povijest počevši od Velika Gimnazija, Kraljevska Gimnazija, Gimnazija „Aleksa Šantić“, Gimnazija Mostar, Stara dama, ali se ne spominje naziv Gimnazija fra Dominika Mandića što je bio službeni naziv ove škole koja je nastavu izvodila na hrvatskom jeziku prema hrvatskom nastavnom planu i programu i od 90-tih do 2004. školovala brojne gimnazijalce, piše Hrvatski Medijski Servis.
Podsjetimo se da se na internetskim stranicama Gimnazije Mostar jasno vidi kako je ova gimnazija nekada nosila naziv Gimnazija fra Dominika Mandića: „Gimnazija u Mostaru osnovana je 1893. godine i počela je s radom na Luci. 1898. godine izgrađeno je jedno krilo današnje zgrade, a 1902. godine dograđeno je i drugo krilo i time je zgrada dobila sadašnji izgled. Kroz dugi niz godina nekoliko puta je zatvarana zbog čega je nastava odvijala u prekidima…“
Čudno izostavljanje naziva Gimnazija fra Dominika Mandića primijetio je veliki broj bivših učenika koji su završili upravo ovu Gimnaziju dok je nosila naziv fra Dominika Mandića i pitali su se gdje je nestala njihova škola. Reagirali su na objavu na društvenim stranicama ove škole smatrajući navedeno slučajnom pogreškom.
Nažalost, na veliko iznenađenje, administrator stranice Gimnazija Mostar na društvenim mrežama uklonio je ovaj komentar smatrajući ga izgleda nepotrebnim ili uvredljivim, na što je ponovno isti bivši učenik reagirao i postavio javno pitanje zašto mu je uklonjeno prethodno pitanje.
Da šok bude veći, nakon ponovnog pitanja, sa službenih stranica Gimnazije Mostar na društvenim mrežama uklonjena je cijela objava koja poziva „bivše i sadašnje učenike i zaposlenike škole koji nose Gimnaziju u sebi na mnogo načina da podijele svoje gimnazijske uspomene i pošalju fotografije koje ih vežu za školu, ukoliko ih imaju“. Dakle, kao da je poništena cijela kampanja proslave 130 godina Gimnazije Mostar. Međutim – nije poništena kampanja već je prilagođena izostavljanjem u potpunosti dijela koji spominje nazive škole kroz povijest, te je ponovno objavljen poziv svima na slanje „svojih gimnazijskih uspomena“.
Sada je jasno da je izostavljanje naziva Gimnazija fra Dominika Mandića bilo namjerno što je šokiralo bivše učenike, ali i širu mostarsku javnost jer je fra Dominik Mandić bio izuzetna osoba, svjetski poznati povjesničar, koji se snažno zalagao za mir, uvažavanje i zaštitu svih vjeroispovijesti. Zauzimao se u crkvenim krugovima protiv progona Srba, Roma i Židova, potaknut kršćansko-humanističkim stavom, isto kao što je tražio da se odustane od masovne represije nad srpskim življem nakon četničkih zlodjela u okolici Mostara u travnju 1941. Smatrao je i da Bošnjaci i Hrvati trebaju imati skladan suživot i da je to jedini ispravan put razvoja društva u BiH. Ovakvo falsificiranje povijesnih činjenica, namjernim izostavljanjem naziva Gimnazije fra Dominika Mandića i obmanjivanje javnosti, sadašnjih i budućih učenika ove Gimnazije je nedopustivo i sramotno. Bilo bi primjereno da se Uprava ove škole javno ispriča bivšim učenicima Gimnazije fra Dominika Mandića koja je utkana u temelje Gimnazije Mostar, ali i široj javnosti. Gimnazija u svakome društvu treba biti čuvar istine, primjer uzornosti i poštenja, a ne prizemnih manipulacija koje se koriste u dnevno-političke svrhe. Mostar kao grad koji počiva na međusobnom uvažavanju i poštovanju svih njegovih građana nije ovo zaslužio, posebno danas 21. svibnja kada cijeli svijet slavi Svjetski Dan kulturnih raznolikosti, dijaloga i razvoja.
Post Stidi li se Gimnazija Mostar fra Dominika Mandića? je prvi puta viđen na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Mostarski.info )