Na svom Facebook profilu, nezavisni meteorolog iz Mostara, Zoran Zadro, podijelio je vremensku prognozu za iduću sedmicu:
Od vikenda će se promijeniti sinoptička situacija i temperatura, što znači da bi naredni tjedan mogao biti primjetno ugodniji i svježiji u poređenju sa ovim!!
Ipak, važno je osvrnuti se na senzacionalne najave o nekakvim “toplinskim kupolama, Harunu, Kerberu i slično”, koje čitamo i slušamo, iako već znamo da smo u ovo doba godine uvijek imali takve vremenske situacije.
Također, senzacionalne najave poput: “Evropa se peče, toplinski val obuhvatio cijelu Evropu” su jako “naduvane”, tačnije preuveličane, jer uopće nije cijela Evropa zahvaćena toplotnim udarom, a ne spominje se neuobičajeno hladno vrijeme na jugoistoku, zapadu, sjeverozapadu i sjeveru Evrope.
‘Ne nasjedajmo’
Najviše je toplotni val pogodio istok, jug i jugoistok Evrope! Uostalom, to se očekivalo i pisalo u sezonskim prognozama, da će najjači uticaj biti na zemljama poput Grčke, Turske i drugih zemalja oko Crnog mora.
Dakle, ne nasedajmo na čudna imena koja se daju normalnim, atmosferskim, vremenskim događajima, na koje smo već svjedočili i ranije!!
Ovo je pravi primjer toplotnog vala koji dolazi sa sjevera Afrike, što je klasična stara škola opće klimatologije o horizontalnim planetarnim strujanjima između Tropika i Polova.
Mostarski meteorolog upozorava na senzacionalne najave o vrućinama: Ne nasjedajte, toga je bilo i prije objavljeno prvi put na Tomislav City.
Izvor: ( tomislavcity.com / Mostarski.info )


